لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۷

ثروتمندان چينی در بازار املاک استراليا سرمايه‌گذاری می‌کنند


زمین های در حال رشد برای ساخت‌وساز خانه‌های جدید در غروب آفتاب در جنوب سیدنی، استرالیا.
زمین های در حال رشد برای ساخت‌وساز خانه‌های جدید در غروب آفتاب در جنوب سیدنی، استرالیا.

از ديرباز املاک استرالیا انتخاب محبوب برای پول چینی‌ها بوده است، اما جریان سرمایه‌گذاری به نظر می رسد شتاب جديدی يافته است

مشاوران املاک و وکلای مطلع از بازار املاک استراليا می‌گويند، به موازات تشديد تلاشها برای مبارزه با فساد در چين، به عنوان دومين اقتصاد بزرگ جهان، چینی‌های ثروتمندتر در حال خارج کردن پول خود از چین برای سرمایه‌گذاری در بازار املاک استرالیا هستند.

آنها می‌گويند مشتریانشان گفته‌اند آنها دارای مال و منال مشروع برای سرمایه‌گذاری هستند، اما نگران گرفتار شدن در تحقیقات و از دست دادن ثروت خود هستند.

این یکی از بارزترين نشانه‌های ترس‌وواهمه‌ای است در چین که توسط تلاش ۱۸ ماهه رئيس جمهوری، شی جين پينگ، برای جلوگيری از اختلاسی که وی می‌گويد بقای حزب کمونیست را تهدید می کند، ايجاد شده است. ترس‌وواهمه‌ای که حتی باعث گرديده برخی از مقامات جان خود را بگيرند.

مبارزه پکن بويژه آن کارمندانی را هدف قرار داده است که همسران یا فرزندانان در خارج از کشور زندگی می کنند. حزب بطور کلی به این کارمندان به ديده شک نگاه می‌کند که مبادا با استفاده از اين پيوندهای خانوادگی در حال انتقال غیر قانونی دارایی‌هایشان به خارج از کشور هستند.

شهروندان عادی چینی می‌توانند هر سال تا ۵۰ هزار دلار را بطور قانونی از کشور خارج کنند، اما حجم پول بسیار زیادی از چین با استفاده از انواع نقاط ضعف، خارج می‌شود، نظير استفاده از طریق خاک چینی هنگ کنگ.

پناهگاه امن

از ديرباز املاک استرالیا انتخاب محبوب برای پول چینی‌ها بوده است – هم پولهای مشروع و هم نامشروع - اما جریان سرمایه‌گذاری اين اواخر به نظر می رسد شتاب جديدی يافته است.

طبق گفته هيات مديره بازرسی سرمايه‌گذاریهای خارجی استراليا، چين منبع شماره يک سرمایه خارجی در سرمایه‌گذاریهای املاک و مستغلات استرالیا در سال ۲۰۱۳ بوده است. دريافتهای املاک و مستغلات استرالیا در اين سال نسبت به سال پيش از آن ۴۱ درصد بيشتر بوده است، که حدود ۶ ميليارد دلار بود.

کارشناسان می‌گويند، ثروتمندان چينی نگران هستند و به دنبال مکان امنی برای پارک کردن ثروت خود می‌گردند. آنها لزوما برای سرمايه‌های خود بازده نمی‌خواهند.

انتظار می رود در ۱۰ سال آينده سرمايه‌گذاری‌های چينی در املاک و مستغلات خارج از کشور سالانه ۲۰ درصد، يعنی تا ۱۱ ميليارد دلار، رشد کند.

کارشناسان می‌گويند، چنين احتمال رشدی موجب فشار ۱۵درصدی تقاضای چین در اموال استرالیا در ۱۲ ماه آينده شده است. چنین علاقه شدیدی به احتمال زیاد ساخت‌وساز آپارتمان را در استرالیا افزايش خواهد داد، که قرار است تا سال ۲۰۱۷ به رکورد بی‌سابقه‌ای دست يابد و اين رکورد را تا سال ۲۰۲۰ نگاه دارد.

مقصد مورد علاقه

از بيش از يک دهه پيش ثروتمندان چینی پولهای خود را به بازار املاک و مستغلات شهرهای عمده در شمال امریکا، اروپا و آسیا، از جمله نیویورک، لندن و سیدنی سرازير کرده‌اند. اما اين بازارها، بجز استراليا، به دلايل گوناگون نظير وضع ماليات و عوارض مختلف بر خريداران خارجی رفته رفته جذابيت خود را برای سرمايه‌گذاران خارجی از دست داده اند.

در مقابل، وکلا و آژانسهای مهاجرتی استرالیا می‌گويند، استراليا ممکن است قوانین ویزايی خود را با هدف جلب سرمایه‌گذاری چینی‌های ثروتمند آسان می‌کند.

به عقيده کارشناسان، استرالیا در حال حاضر پس از ايالات متحده دومين هدف خریداران ملک از سوی شهروندان چینی است، و جلوتر از کانادا و انگلستان قرار دارد.

سرمایه‌گذاری املاک در استرالیا گزینه مهاجرتی برای خریداران چینی فراهم می‌کند و همچنین می‌تواند پایگاهی برای آموزش و پرورش فرزندان آنها در یک کشور انگلیسی زبان باشد.

همچنين نظام حقوقی قوی و مستقل استراليا مطلوب آن مقامات چینی است که به دنبال سپر محافظی برای سرمايه‌های خود هستند.

XS
SM
MD
LG