لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۶

رئیس کل دادگستری استان خوزستان معترضان به وضعیت کم‌آبی را «معاندین نظام» خواند


 آرشیو
آرشیو

رئیس کل دادگستری استان خوزستان، صادق مرادی، معترضان به شرایط کم‌آبی در استان خوزستان را «معاندین نظام» خواند و گفت با کسانی که باعث اخلال در امنیت، سلب آرامش و آسایش مردم شدند و همچنین به اموال مردم آسیب رساندند و با «معاندین نظام و دشمنان خارجی» در ایجاد ناامنی‌ها و ناآرامی‌ها اخیر دست داشتند برخورد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا در روز یکشنبه ۱۰ مرداد، او این سخنان را پس از حضور در زندان سپیدار اهواز و دیدار با گروهی از بازداشت‌شدگان این اعتراضات، اعلام کرد.

طبق این گزارش، او همچنین گفت برخی از بازداشت شدگان آزاد شده‌اند و دستور آزادی تعدادی دیگر نیز صادر شده است. او تعداد بازداشت‌‌شدگان را اعلام نکرد.

رئیس کل دادگستری استان خوزستان گفته است دستورات قضایی آزادی و رسیدگی سریع به اتهامات برخی از بازداشت‌شدگان صادر شده است و برخی با «تخفیفات قرار و سپردن وثیقه کفالت»، آزاد خواهند شد.

به گفته صادق مرادی، به پرونده افرادی که اتهامات امنیتی دارند «خارج از نوبت و در اسرع وقت» رسیدگی می‌شود.

این اظهارات از سوی این مقام دولتی در حالی عنوان می‌شود که روز شنبه ۹ مرداد ماه آرش صادقی، زندانی سیاسی سابق در گفتگو با صدای آمریکا گفت دستکم ۱۲۲ شهروند در استان خوزستان بازداشت شده‌اند. او گفت این بازداشت‌ها خانه به خانه و توسط نیروهای امنیتی و نظامی صورت گرفته است و بازداشت‌شدگان به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند و از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست.

آرش صادقی: دست‌کم هویت ۱۷۱ تن از بازداشتی‌ها احراز شده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:09 0:00

اعتراضات در خوزستان که در ابتدا با اعتراض به وضعیت کم‌آبی آغاز شد، با گذشت تنها چند روز در پی تقابل نیروهای امنیتی با معترضان شدت بیشتری گرفت. اعتراضات از خوزستان به استان‌های دیگر نیز کشیده شد و معرتضان شعارهایی را علیه حکومت و رهبر جمهوری اسلامی، آیت الله خامنه‌ای سر دادند.

به گفته سازمان‌های حقوق بشری بین المللی، دست‌کم ۸ نفر از معترضان در جریان اعتراضات اخیر کشته شدند. مقامات ایران همچنین در اینترنت اختلال ایجاد کردند.

XS
SM
MD
LG