لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۱

هم‌زمان با خاموشی گسترده در ایران برخی استان‌ها شاهد قطعی آب است


تهران - ۱۶ تیر ۱۴۰۰
تهران - ۱۶ تیر ۱۴۰۰

شهروندان ایران در برخی شهرها از جمله استان‌های البرز، گلستان، یزد و تهران، قطعی هم‌زمان آب و برق را تجربه می‌کنند. گستردگی قطع آب در شهرهای کرج و فردیس به حدی است که برخی شهروندان ۲۴ ساعت را بدون داشتن آب آشامیدنی سر کرده‌اند. در گرگان قطعی برق به تاسیسات چاه‌های آب آسیب شدید وارد کرده، در یزد آب آشامیدنی مناطق گسترده‌ای از استان قطع شده و مقامات در تهران می‌گویند آب شهروندان پرمصرف روزی پنج ساعت قطع خواهد شد.

صدای آمریکا در روزهای گذشته نیز از هم‌زمانی قطعی آب و برق در برخی از مناطق کشور خبر داده بود. در مناطقی که آب شرب آنها از چاه‌های عمیق تامین می‌شود، استخراج آب از این چاه‌ها، به برق نیاز دارد.

ایسنا به نقل از شهروندان می‌نویسد، آب مرکز کرج بدون اطلاع‌رسانی قبلی به مدت ۱۴ ساعت قطع بوده است. در برخی مناطق استان البرز از جمله فردیس، مهرشهر، کمال‌شهر، کیانمهر و حصارک نیز برخی مناطق با قطع آب به مدت ۲۴ ساعت و برخی ۱۷ ساعت مواجه بوده‌اند.

این گزارش به نقل از یک شهروند نوشته است که دست‌کم با تانکر آب بیاورند و زمان جنگ هم این طور نبود.

مقامات مسئول استان البرز، قطعی «حدود ۹۰ درصد» آب در این استان را «ناشی از قطعی برق بر روی چاه‌ها و مخازن استان» اعلام کرده‌اند.

به گزارش مهر، شرکت آب و فاضلاب استان تهران می‌گوید بیش از ۱۷۰ هزار مشترک «پرمصرف و بدمصرف» در پایتخت وجود دارد که دو برابر استاندارد آب صرف می‌کنند که اگر این رویه را ادامه بدهند، با قطعی آب «روزانه چهار تا پنج ساعت» در مرداد ماه روبه‌رو خواهند شد.

بنا بر این گزارش، استان تهران که پرجمعیت‌ترین استان ایران است، ۲۵ درصد آب آشامیدنی کشور را مصرف می‌کند.

فرماندار گرگان نیز دلیل قطعی آب این شهر را قطع برق اعلام کرد و گفت که هر دو ساعت قطعی برق، موجب چهار ساعت قطع آب می‌شود.

به گزارش مهر به نقل از این مقام مسئول، روند «قطعی برق بر تاسیسات چاه‌های آب گرگان ضربه سنگینی وارد می‌کند.» و موجب «تخریب چاه‌ها» می‌شود.

اما بی‌آبی در استان یزد، دلیلی متفاوت از بقیه مناطق داشته است. به گزارش مهر، به گفته مقامات منطقه‌ای، در ساعات نخستین روز چهارشنبه عده‌ای «در منطقه شرق اصفهان» با «تعرض به خط انتقال» موجب قطع آب یزد شده‌اند.

انتقال آب از اصفهان به یزد، سال‌هاست مورد اعتراض شماری از کشاورزان و مردم اصفهان بوده است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG