لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۲

محکومیت ۱۴ سال زندان برای جنگ سالار کنگو


دادگاه بین المللی جنایی توماس لوبانگا، جنگ سالار کنگو را به ۱۴ سال زندان محکوم کرد. این حکم که روز سه شنبه ۲۰ تیر صادر شد. لوبانگا به استفاده از بچه سربازان در ارتش شورشی خود متهم است.

گروه های مدافع حقوق بشر با استقبال از رای دادگاه گفتند که این رای پیامی قوی را علیه استفاده از کودکان به عنوان سرباز به جهان می فرستد. این گروه ها در عین حال از این که دادگاه لاهه در کیفرخواست صادره جنایات جنسی را لحاظ نکرده، ابراز تاسف کردند.

قاضی ادرین فولفورد در دادگاه گفت: «با در نظر گرفتن تمامی جوانب، دادگاه آقای لوبانگا را به ۱۴ سال زندان محکوم می کند.»

توماس لوبانگا، ۵۱ ساله، در ماه مارس، حدود ۴ ماه پیش به جنایات جنگی و بخصوص به کارگیری کودکان به عنوان سرباز در ارتش خود در جمهوری دمکراتیک کنگو، بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ متهم شد.

این فرمانده سابق شبه نظامی، روز سه شنبه به خاطر مشارکت در جنگ در منطقه طلاخیز شمال شرقی کنگو محکوم شناخته شد. در این جنگ، آنطور که گروه های مدافع حقوق بشر می گویند، حدود ۶۰ هزار نفر طی سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۶ جان باخته اند.

او کودکانی را برخی تنها ۱۱ سال داشتند از خانه، مدارس یا زمین فوتبال می ربود و سپس آنان را مجبور می کرد وارد میدان جنگ شوند یا دست به اقدامات مجرمانه و جنایت بزنند.

لوبانگا می گوید بی گناه است. توماس لوبانگا به سال ۲۰۰۶ در لاهه بازداشت شد. او موسس «اتحادیه وطن پرستان کنگو» UPC است که شاخه نظامی اش به کشتن صدها غیرنظامی متهم است.

شش کشور اتریش، بلژیک، بریتانیا، فنلاند، مالی و صربستان، از تمایل به نگهداری لوبانگا در زندان های خود خبر داده اند.

XS
SM
MD
LG