لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۶

دیوان بین المللی جنایی لاهه جنگ سالار کنگو را گناهکار شناخت


دیوان بین المللی جنایی لاهه جنگ سالار کنگو را گناهکار شناخت
دیوان بین المللی جنایی لاهه جنگ سالار کنگو را گناهکار شناخت

دیوان بین المللی جنایی لاهه چهارشنبه ۲۴ اسفند (۱۴ مارس) توماس لوبانگا دایلو، جنگ سالار کنگو را گناهکار شناخت. پس از گذشت یک دهه که فعالیت این دادگاه بیشتر بر قاره آفریقا محدود و پرونده های مهم خاورمیانه و آسیا از محدوده رسیدگی آن دادگاه خارج شده بود، این اولین حکم از این نوع بود.

دولتها و گروههای مدافع حقوق بشر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را به دلیل سرکوب نظامی علیه مردم این کشور به جنایت علیه بشریت محکوم کرده اند. اما به این دلیل که سوریه از امضاکنندگان قانون بین المللی جزایی نیست، نه تنها دیوان بین المللی جنایی قادر به محاکمه وی نیست، بلکه شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز نمی تواند در مورد ارجاع وی به دادگاه به توافق دست یابد.

لوبانگا به اتهام به کارگیری و اعزام کودکان سرباز در طی یک درگیری ۵ ساله تا سال ۲۰۰۳ گناهکار شناخته شد. این درگیری ها حدود ۶۰ هزار کشته به جای گذاشتند.

آدریان فولفورد، قاضی دیوان بین المللی جنایی مسئول رسیدگی به این پرونده گفت: «تصمیم دادگاه در مورد رسیدگی به این پرونده آن است که تردیدی نیست که آقای توماس لوبانگا دایلو به اتهام توطئه چینی و به کار گرفتن کودک زیر ۱۵ سال گناهکار است.»

فولفورد گفت توماس لوبانگا «در برنامه ریزی، توطئه چینی و کار اجباری دختران و پسران زیر ۱۵ سال نقش کلیدی داشت».

لوبانگا که ۵۱ سال دارد، ۶ سال پیش بازداشت شد و با اتهام ۳ فقره جنایت جنگی روبرو بود. با وجودی که دادگاه هنوز حکم نهایی خود را صادر نکرده است اما احتمال دارد وی به حبس ابد محکوم شود. لوبانگا می تواند در مدت ۳۰ روز درخواست تجدیدنظر از این حکم را به دادگاه تسلیم کند.

لوبانگا که لباس سنتی سفید و کلاه آفریقایی به سر داشت، به هنگام قرائت حکم در دادگاه آرام نشسته بود. او کلیه اتهامات مطرح شده علیه خود را رد کرد.

صدور حکم محکومیت برای این جنگ سالار می تواند فرصت مغتنمی برای پرونده مهم دیگری همچون پرونده رسیدگی به اتهامان لورن باگبو، رئیس جمهوری پیشین ساحل عاج فراهم کند. باگبو به مسئولیت فردی به جنایت علیه بشریت، قتل، تجاوز و دیگر اشکال خشونتهای جنسی و آزار و اذیت متهم شده است.XS
SM
MD
LG