لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۹

رای گیری در همه پرسی کریمه ادامه دارد


با ادامه رای گیری در کریمه در همه پرسی جدایی کریمه از اوکراین و پیوستن آن به روسیه، آمریکا و روسیه توافق کردند که به عنوان راه حلی برای بحران سیاسی اوکراین، طبق قانون اساسی اوکراین عمل کنند.

جان کری،وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در تماس تلفنی با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت واشنگتن رفراندوم را به رسمیت نخواهد شناخت. اما آقایان کری و لاوروف توافق کردند که از طریق تعقیب اصلاحات موجود در قانون اساسی از جمله گزینه هایی چون تقسیم قوا و تمرکززدایی، به دنبال راه حل بحران باشند.

خبرگزاری رویترز گفت آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین جدایی طلبان را به سزای اعمالشان خواهد رساند. او گفت اوکراین تمامی سردمداران جدایی طلبی را که تلاش می کنند استقلال اوکراین را نابود کنند، شناسایی خواهد کرد.

همزمان، وزیر دفاع موقت اوکراین از توافق اوکراین و روسیه بر سر آتش بس در کریمه تا ۲۱ مارس خبر داد.

ایلهور تنیوخ، وزیر دفاع اوکراین گفت توافق شده که ناوگان روسیه در دریای سیاه که در کریمه اردو زده اند، تحت هیچ شرایطی طی زمان آتش بس علیه مواضع نظامی اوکراین وارد عمل نشوند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان طی تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پیشنهاد کرد ماموریت سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکراین فورا تقویت و گسترش یابد.

Crimeans Vote on Joining Russia
لطفأ صبر کنيد
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

رای گیری در کریمه یک روز پس از آن است که روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد پیشنهاد محکومیت همه پرسی در کریمه را وتو کرد. پیش بینی ها حاکی است که نتیجه همه پرسی به سود جدایی کریمه از اوکراین و پیوستنش به روسیه تمام شود. در رای گیری شورای امنیت در روز شنبه، سیزده کشور به پیشنهاد محکومیت همه پرسی اوکراین رای مثبت دادند، و چین رای ممتنع داد.

عمده ساکنان کریمه روس تبار هستند. مسکو می گوید حق دارد که از منافع خود در کریمه حفاظت کند.

وزارت خارجه اوکراین روز یکشنبه گفت نیروهای روس روستای اوکراینی استریلکوف در نزدیکی مرز کریمه را تصرف کرده اند.

گزارشی از تبادل آتش مخابره نشده اما وزارت خارجه اوکراین اقدام نیروهای روسی را «حمله» خوانده و خواستار خروج سربازان روس شده است. نیروهای مرزی اوکراین می گویند نیروهای روس از یک ایستگاه پمپ گاز در شهر محافظت می کنند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز شنبه وعده داد که آمریکا به هر تعرض بیشتر از سوی روسیه علیه اوکراین پاسخ خواهد داد.
XS
SM
MD
LG