لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۵

همه پرسی پیوستن به روسیه در کریمه


Crimeans Vote on Joining Russia
لطفأ صبر کنيد
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00
مردم کریمه روز یکشنبه در رفراندوم پیوستن کریمه به روسیه شرکت می کنند. دولت اوکراین و حامیانش این همه پرسی را محکوم کرده و آن را غیرقانونی و نقض تمامیت ارضی اوکراین خوانده اند. بسیاری از ساکنین کریمه گفته اند که طرفدار پیوستن به روسیه هستند.

رای دهندگان دو گزینه دارند: جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه، و یا باقی ماندن در موقعیت فعلی خود زیر قانون اساسی ۱۹۹۲، که آن هم جای زیادی برای پیوستن کریمه به روسیه در آینده را فراهم می کند.

مخالفان رای گیری آن را توطئه مسکو می دانند و در مقابل برای بسیاری از رای دهندگان بویژه آنانی که سن و سالی ازشان گذشته، پیوستن دوباره به حاکمیت مسکو مانند روزگار شوروی، رویایی است که محقق شود و آن را تبلور دمکراسی می دانند.


برگزاری همه پرسی با برنامه های سرگرم کننده و شاد همراه است. گروه های موسیقی روسی در شهرهای کریمه حاضر شده اند و روی صحنه مردم را به رای دادن دعوت می کنند. رقصندگان تاتارستان روسیه نیز در این میان دیده می شوند. هدف آنان دعوت از جامعه تاتار کریمه به رای دادن است. رهبران تاتار گفته اند رفراندوم پیوستن کریمه به روسیه غیرقانونی است و آن را تحریم کردند.

بسیاری از ساکنین کریمه به سرنوشت این شبه جزیره اهمیت می دهند. اما به نظر می رسد کسانی که می خواهند کریمه بخشی از اوکراین بماند در اقلیت هستند.

XS
SM
MD
LG