لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۲

برنامه ویژه «روی خط»؛ مردم درباره اعتراضات اخیر ایران چه می‌گویند


در پی ادامه اعتراضات مردمی در شهرهای ایران، صدای آمریکا روز یکشنبه یک برنامه ویژه «روی خط» را به انعکاس نظرات مردم در ایران اختصاص داد. در این برنامه ویژه، نظرات و مشاهدات شهروندان ایرانی از مناطق مختلف این کشور بازتاب داده شد. در زیر به بخشی از نظرات اشاره می‌کنیم:

  • بهمن از کرمانشاه:

دو روز و دو شب است که اینترنت نداریم، اوضاع امنیتی است، خیابانها بسته است، حکومت نظامی است، تا حال شش هفت نفر کشته شدند. ما نمی توانیم اطلاع رسانی کنیم، اوضاع بدی است، خفقان است. حتی نمی تونیم از خیابان هم عبور کنیم، پر از مأمور است، سریع مردم را متفرق می کنند.

  • اکبر از تهران:

در منطقه ما همه جا شلوغ بود، به خاطر ترافیک سنگین در اتوبان باقری گیر کردم و به ناچار وارد جمعیت شدم، مردم شلوغ می کردند و شعار می دادند. باید بگم که تمامی این اعتراضات فقط به خاطر گرانی بنزین نیست چون بزودی همه چیز گران می شود و این موضوع روی زندگی مردم تأثیر می گذارد. آقای خامنه ای شما که میگی صاحب نظر نیستی پس چرا در رأس امور قرار گرفتی و پشت تریبون هستی، چرا به داد مردم نمیرسی، مردم با بدبختی و فلاکت شکمشون را سیر می کنند و زندگی سختی دارند.

  • پیام یکی از بینندگان روی پیامگیر

ما اغتشاشگر و آشوبگر نیستیم، به هیچ جایی وابسته نیستیم، از عربستان سعودی نیامده ایم، مردم کوچه و بازار هستیم، توده فقیر مردم ایران هستیم. ما مردمی که در خیابان ها هستیم فقط یک چیز می خواهیم و گرانی بنزین بهانه است. ما رفتن جمهوری دیکتاتوری و شخص آقای خامنه ای را می خواهیم، ما دیگر اصلاح طلب و اصولگرا را قبول نداریم، ما خواستار سرنگونی این حکومت و خامنه ای هستیم، این یک اعتراض مدنی و صلح جویانه است.

  • سیما از کرج

اینجا پر از مأمور است، این مأموران خودشان مردم را تحریک می کنند، بانک ها را آتش می زنند و خرابکاری می کنند، خود مردم این کارها را نمی کنند چون این اموال خودشان است، بیت المال است، مردم خرابکار نیستند. اینها بنزین را ناگهانی گران کردند، دولت و مقامات ما شعور ندارند، بی حساب و کتاب قیمت ها را گران می کنند. چرا وقتی اختلاس می کنند به فکر مردم نیستند، حالا که وضعشون خرابه میخوان از مردم پول بگیرند، اینترنت قطع است و ارتباط ما با همه جا قطع شده است.

  • رضا از تهران

امسال خیلی دامنه اعتراضات گسترده است، صدای تیراندازی میاد، بسیجی ها زیاد هستنند ولی مردم هم حضور گسترده ای دارند و فکر نمی کنم بتوانند اعتراضات را مهار کنند. اطراف تهران از خود تهران شلوغ تر است و مردم تا دیر وقت در خیابان ها هستند.یک پیامی برای آقای خامنه ای دارم، خامنه ای برو تاریخ بخون و ببینم هیتلر، استالین و سایر دیکتاتورها چه سرنوشتی پیدا کردند و به کجا رسیدن، همه از آنها نفرت دارند و در تاریخ با ننگ از آنها یاد می شود.

  • زهرا از تهران

اینترنت که قطع است و این موضوع همه را ناراضی کرده، دخترم از طریق اینترنت تحصیل میکنه و الان قادر به انجام تکالیفش نیست. خیابان ها پر از مأمور است، من محل کار و تحصیلم خارج از تهران است و باید هر روز رفت و آمد کنم، الان با این سهمیه بندی بنزین و قیمت زیاد نمی دونم چه وضعی پیدا می کنم، با این هزینه ها نشدنی است، شاید مجبور به ترک تحصیل یا تغییر کارم بشم. رفتم بنزین بزنم، اینقدر پلیس زیاد بود که دختر خردسال من وحشت کرد، همه جای دنیا پلیس برای امنیت است ولی اینجا برای ترساندن مردم، نیم دونستم باید به دخترم چی بگم، اینقدر وحشتناک بود که بدون بنزین زدن برگشتیم خانه.

  • پیام یکی از بینندگان روی پیامگیر

مدارس را برای آلودگی هوا تعطیل نکردند، اینجا شلوغ است و مردم در خیابان ها هستند، ماشین ها را وسط کوچه و خیابان و جاده گذاشتند. اینها برای اینکه مردم بیرون نیان، اینترنت را قطع کردند و مدارس و دانشگاهها را تعطیلی کردند. دو روز است ایجا برف و باران آمده و هوا خیلی هم خوب است و اصلا آلوده نیست. حالا چون اینترنت قطع است دلیل نمیشه که مردم بیرون نیان و تظاهرات ادامه دارد.

نسخه کامل برنامه روی خط را در زیر ببینید:

برنامه ویژه روی خط - اعتراضات در ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:59:53 0:00

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

تصاویر ویدئویی و گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا از اعتراضات روز شنبه ۲۵ آبان نشان می‌دهد که بر اثر تیراندازی ماموران دست کم هفت نفر در شهرهای شیراز، بهارستان، کرج، شهریار، بهبهان، مریوان، و سیرجان کشته شده‌اند.​ اما هنوز از هویت آنها اطلاعی در دست نیست.

کاخ سفید عصر یکشنبه بیانیه‌ای در حمایت از مردم معترض در ایران منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است، ایالات متحده استفاده از نیروی مرگبار و محدود کردن شدید ارتباطات علیه تظاهرکنندگان را محکوم می‌کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان ، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG