لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۸

واکنش وزارتخانه‌های دفاع و خارجه آمریکا: هرگونه عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه ایده بسیار بدی است


مقامات ارشد وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا می‌گویند که هرگونه عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه ایده بسیار بدی است و از حمایت ایالات متحده برخوردار نیست.

خبرنگار صدای آمریکا در پنتاگون روز دوشنبه ۱۵ مهر ماه به نقل از یک مقام ارشد وزارت خارجه نوشت: «ما فکر نمی‌کنیم این عملیات امنیت بیشتری را برای ترکیه یا مردم شمال شرقی [سوریه] در جنگ علیه داعش ایجاد کند.»

یک مقام رسمی وزارت دفاع آمریکا هم گفت که ایالات متحده از عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه استقبال نمی‌کند و هرگزارشی که خلاف این را بگوید، پیام نادرستی را منتقل کرده است.

این مقام افزوده است: «وزیر [دفاع آمریکا] امروز با متحدان‌مان که [حوادث اخیر] بر آنها تاثیر می‌گذارد، تماس خواهد گرفت. هنوز کارهایی در زمینه نبرد با داعش باقی مانده است.»

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه ۱۵ مهر ماه در پیامی چند قسمتی در توئیتر با اشاره به این که قرار بود نیروهای نظامی آمریکایی فقط برای مدت یک ماه در سوریه باشند، نوشت: «زمان آن رسیده که ما از این جنگ‌های بی‌پایان مضحک - که بسیاری از آن‌ها قبیله‌ای است - خارج شویم.»

پرزیدنت ترامپ همچنین در یک رشته توئیت دیگر، درباره ترکیه نوشت: «همان‌طور که پیشتر این را با قدرت گفته‌ام، این جا نیز از جهت تاکید دوباره می‌گویم که اگر ترکیه دست به هرکاری بزند که من، با خِرَدِ شگرف و بی‌مانندم، آن را فراتر از محدوده‌های [مجاز] بدانم، اقتصاد ترکیه را کاملا ویران و نابود خواهم کرد (این کار را قبلا هم انجام داده‌ام!). آنها به همراه اروپا و دیگران باید حواسشان به جنگجویان و خانواده‌های داعشی باشد. ایالات متحده بسیار فراتر از حد انتظار همگان کار کرده است که تسخیر ۱۰۰ درصد خلافت داعش از آن جمله است. حالا زمان آن رسیده که دیگران در منطقه، که برخی بسیار ثروتمند هم هستند، از قلمروی خودشان محافظت کنند. آمریکا بسیار باعظمت است!»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG