لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۷

برخورد نیروهای امنیتی با معترضان در اقلیم کردستان عراق؛ بازداشت موقت چند قانون‌گذار اپوزیسیون


ساختمان رادیو و تلویزیون «ان‌آر‌تی» در سلیمانیه (آرشیو)
ساختمان رادیو و تلویزیون «ان‌آر‌تی» در سلیمانیه (آرشیو)

نیروهای امنیتی در منطقه خودمختار کردستان عراق شامگاه شنبه برای متفرق کردن معترضان مخالف دولت به سوی آنها گاز اشک‌آور و گلوله‌های لاستیکی شلیک کردند. همچنین هفت قانون‌گذار عضو اپوزیسیون برای مدت کوتاهی بازداشت شدند.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا از اقلیم کردستان عراق، نیروهای امنیتی روز شنبه در پی تجمع صدها معترض در شھرھای سلیمانیە، رانییە، و حلبچە به سوی آنها گاز اشک‌آور و گلوله‌های لاستیکی شلیک کردند.

حزب اپوزیسیون «نسل جدید» در اعتراض به وخامت شرایط زندگی، فساد اداری، و اقدامات اقتدارگرایانه دولت این منطقه خودمختار خواستار برگزاری تظاهرات در سلیمانیه و سایر شهرهای شمال عراق شده بود.

از سوی دیگر شش تن از قانون‌گذاران این حزب در مجلس بغداد که برای پیوستن به تظاهرات آماده می‌شدند، و نیز یک تن دیگر از پارلمان منطقه، در شهر سلیمانیه به مدت چند ساعت بازداشت شدند و تحت بازجویی قرار گرفتند. او افزود که هر هفت نفر آزاد شده‌اند.

حزب «نسل جدید» می‌گوید چند خبرنگار تلوزیون «ان‌آر‌تی»، رسانە این حزب، ھم دستگیر شدە‌اند.

سازمان‌های حقوق‌بشری بارها مقامات اقلیم کردستان عراق را به دلیل دستگیری‌های خودسرانه، سرکوب اعتراضات، و حمله به آزادی مطبوعات مورد انتقاد قرار داده‌اند.

در همین حال حامیان مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی، در باغ‌های اطراف مجلس عراق در «منطقه سبز» بغداد تحصن کرده‌اند. این منطقه محل استقرار ساختمان‌های دولتی و دیپلماتیک و از مناطق معمولا امن بغداد است.

هواداران مقتدی صدر شنبه گذشته در اعتراض به فرد معرفی‌شده از سوی جناح رقیب برای احراز سمت نخست وزیری، مجلس عراق را به تصرف خود درآوردند و چند روز در ساختمان ماندند.

XS
SM
MD
LG