لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

نماینده آمریکا در سازمان ملل به روسیه اخطار داد


نماینده دایمی آمریکا در سازمان ملل، در گفت و گویی اختصاصی با «صدای آمریکا»
نماینده دایمی آمریکا در سازمان ملل، در گفت و گویی اختصاصی با «صدای آمریکا»
اختصاصی «صدای آمریکا»

«سامانتا پاور»، نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل، روز چهارشنبه (دیروز)، در مصاحبه ای اختصاصی با «صدای آمریکا» گفت که اگر روسیه از مداخله اش در اوکراین عقب ننشیند، ایالات متحده برنامه در انزوای اقتصادی گذاشتن مسکو را با شدت پی گیری خواهد کرد.

خانم «پاوئر»، در این گفت و گوی تلویزیونی با بخش اوکرائینی «صدای آمریکا»، یادآور شد:
"موضوع این است که آیا روسیه برای کاهش تنش آمادگی دارد، یا نه.»

نماینده آمریکا روسیه را ترغیب کرد که برای رفع بحران رو به تعمیق اوکراین، به پایمردی و میانجیگری روی آورد و از شدت موضعگیری نظامیش بکاهد.

بگفته خانم «پاور»، روسیه درباره رفتار نامناسب با روسی زبان ها، و روس تباران اوکراین، ادعاهای متعددی کرده که واشینگتن آن ها را بی پایه یافته است. او، همزمان، خواهان اعزام سریع ناظران به شرق اوکراین و «کریمه» شد تا درباره اوضاع در این مناطق گزارش دهند:

«سخن ما با روسیه این است که اگر این ادعاها را دارید و به جامعه بین المللی می گویید که یک اتفاقات بخصوصی روی داده، پس از چه می ترسید؟ چرا در حدی وسیع به ناظران اجازه نمی دهید تا اطمینان بخشند که روس تباران از حفاظت بهره مند خواهند بود؟ روسیه پیشنهاد ما را تا کنون پس زده است ولی ما همچنان در این زمینه پافشاری خواهیم کرد.»

خانم «پاور» همچنین تاکید کرد که اگر مسکو این راه برونشد از بحران را انتخاب نکند، آنگاه، آمریکا آماده است گام هایی بردارد که به عمیقتر شدن انزوای سیاسی و اقتصادی روسیه بینجامد:

"افزوده بر لغو تدارکات برای نشست سران «گروه هشت» در «سوچی» [بندری در کرانه دریای سیاه در روسیه]، ارتباطات نظامی ما با مسکو، و نیز همکاری دو جانبه واشینگتن و مسکو در زمینه های بازرگانی و اقتصادی تعلیق شده است."

در همین مصاحبه، نماینده آمریکا در سازمان ملل از آماده شدن واشینگتن برای تحریم روسیه نیز خبر داد:

"ما گرم بررسی تحریم های هدفمندی هستیم تا بر کسانی اعمال کنیم که از دیدگاه ما مسوول این اقدام تجاوزکارانه اند."

خانم «پاور» بار دیگر یادآوری کرد که مردم اوکراین باید خودشان درباره آینده شان تصمیم بگیرند و نیروهای خارجی نباید در این زمینه چیزی را به آنها دیکته کنند. او بازداشت «رابرت سری» نماینده سازمان ملل در «کریمه» و خروج بالاجبار او از این منطقه را نیز محکوم کرد. خانم «پاور» گفت:

"روزهاست که اوکراینی ها در کریمه، همانند آن چه آقای «سری» امروز (چهارشنبه) در دیدارش [از سیمفروپل] تجربه کرد، آماج تهدید و آزار و قلدری بوده اند. این آزار و قلدری ها پذیرفتنی نیست و از همین روست که جامعه بین المللی خشم و نگرانی عمیق خود را درباره تحولات اوکراین در میان گذاشته است."
XS
SM
MD
LG