لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

خروج اجباری نماینده سازمان ملل از کریمه


چهارده اسفند: نماینده سازمان ملل در پی آزار دیدن از مردان مسلح، کریمه را ترک می کند.
چهارده اسفند: نماینده سازمان ملل در پی آزار دیدن از مردان مسلح، کریمه را ترک می کند.
«رابرت سِری»، نماینده ویژه سازمان ملل در اوکراین، روز چهارشنبه (دیروز)، در پی آن که مردان مسلح او را متوقف کردند، و جمعی او را در میان گرفتند و آزار دادند، ناگزیر شبه جزیره کریمه در جنوب آن کشور را ترک کرد.

آقای «سری» به خبرنگاران گفت که گروه مسلح یاد شده به آزار او پرداختند و جمعیتی نیز او را در یکی از قهوه خانه های «سیمفروپل» در کریمه، گرفتار کردند، در نتیجه، او ماموریتش را ناتمام گذاشت و از کریمه بیرون رفت.

«سامانتا پاوئر»، نماینده دایمی آمریکا در سازمان ملل، در گفت و گویی اختصاصی با «صدای آمریکا» یادآور شد: "این آزار و قلدری ها پذیرفتنی نیست."

در حالی که آقای «سری» رهسپار فرودگاه بود تا «سیمفروپل» را ترک کند، جمعیت در هواداری از روسیه شعار می داد.

«یان الیاسون»، معاون دبیر کل سازمان ملل که در ماموریتی در «کی یف»، پایتخت اوکراین بسر می برد، به خبرنگاران گفت که حال جسمی آقای «سری» خوب است. او، همزمان، خبر ربوده شدن آقای «سری» را بی پایه خواند.

مردان مسلحی که آقای «سری» را متوقف کردند و آزار دادند، بخشی از نیروهای موسوم به «داوطلبان هوادار روسیه» اند که از آن ها با نام «اوباش» نیز، گهگاه، یاد می شود.

شمار این مردان مسلح در جنوب اوکراین، از هفته گذشته، و از زمان پدید آمدن سربازانی با هویت نامعلوم در آن منطقه، رو به افزایش گذاشته است. تصور عمومی این است که سربازان یاد شده از نیروهای ارتش روسیه اند.

شبه جزیره کریمه، در پی آغاز بحران در اوکراین، به کانونی از اختلافات سیاسی بدل شده است. سران جهان غرب آن چه را «تجاوز روسیه» به آن منطقه می خوانند، محکوم کرده اند اما روسیه خبر هر گونه استقرار نیروهایش در بیرون از محوطه پایگاه های نظامی خود در کریمه را نادرست خوانده است. این گفته روسیه را حتی هواداران مسکو در کریمه نیز باور نکرده اند.

پایگاه نظامی روسیه در کرانه دریای سیاه را اوکراین به مسکو اجاره داده است.
XS
SM
MD
LG