لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۸

ویتنامی‌ها محصولات چینی را تحریم می‌کنند


تظاهرات ضد چينی در هانوی
تظاهرات ضد چينی در هانوی

در اغلب فروشگاه‌های ویتنامی در سراسر آن کشور، محصولات چینی در قفسه‌ها انباشته شده است، زيرا کسی نسبت به خريد آنها تمایلی از خود نشان نمی‌دهد.

چین به تازگی يک سکوی حفاری نفت خود را از منطقه‌ای در آب‌های دريای جنوب چین خارج کرد که مورد ادعای ویتنام نیز هست. با وجود این اقدام، تنشی که بر سر احداث اين سکو ايجاد شده بود، طعم تلخی بر مذاق مصرف‌کنندگان ویتنامی، با اثرات بلندمدتی، باقی گذاشت.

اکنون در اغلب فروشگاه‌های ویتنامی در سراسر آن کشور، محصولات چینی در قفسه‌ها انباشته شده است، زيرا کسی نسبت به خريد آنها تمایلی از خود نشان نمی‌دهد. بسیاری از مصرف‌کنندگان ویتنامی هنوز بر سر اختلاف اخير با چين در مورد دکل نفتی استخراج نفت عصبانی هستند.

اين مساله حتی به موجی از ملی‌گرايی در ميان ويتنامی‌ها دامن زده است؛ اکنون مردم می‌گويند از اين پس فقط بدنبال محصولات ويتنامی می‌روند.

شعار «مردم ویتنام اولویت را به محصولات ویتنامی می‌دهند»، بخشی از يک کارزار همگانی برای ترويج ملی‌گرايی در سراسر کشور شده است.

چین در ماه مه میلادی يک سکوی حفاری در آب‌های مورد مناقشه در نزدیکی جزایر پاراسل احداث کرد؛ محلی که برای آغاز عملیات اکتشاف نفت تعيين شده بود به درگیری بین کشتی‌های چینی و قایق‌های ماهیگیری ویتنامی منجر شد.

پس از این حادثه، شعارهای بسیاری در اینترنت رواج پيدا کرد از قبيل «استفاده از کالاهای چینی را متوقف کنيد.»

بنا بر آمار حکومت ويتنام، در سال ۲۰۱۳، ارزش تجارت دوجانبه ۵۰ ميليارد و ۲۱ ميليون دلار و چین بزرگترین شریک تجاری ویتنام بود.

XS
SM
MD
LG