لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۲

ویتنام: بر پاسپورت های چینی مهر ویزا نمی زنیم


پاسپورت های جدید صادره از چین در آسیا بحث انگیز شده است. بر این پاسپورت های جدید نقشه ای از چین به چشم می خورد که سرزمین های مورد ادعای دیگر کشورها را نیز دربرمی گیرد. این نقشه از جمله دریای چین جنوبی را شامل می شود که ویتنام نیز ادعای مالکیت آن را دارد و همین اختلاف نظر میان مقامات را برانگیخته است.

چین مدعی تقریبا تمامی دریای چین جنوبی است اما ویتنام و چهار کشور دیگر روی برخی نقاط ادعای مالکیت دارند از جمله جزایر اسپراتلی که گفته می شود دارای معادن غنی است.

پاسسپورت های جدید چینی اعتراض کشورهای مختلف منطقه از جمله ویتنام را برانگیخته است.

یک سرهنگ پلیس ویتنام می گوید دارندگان پاسپورت های جدید می توانند به کشور وارد شوند اما مقامات ویزایشان را در یک کاغذ جداگانه صادر می کنند.

او می گوید این یک رویکرد «نرم» به مسئله است که از سوی وزیران تایید شده و تاکنون چین به آن واکنشی نشان نداده است. او گفت طراحی پاسپورت ها «نقض جدی» تمامیت ارضی ویتنام است که مورد قبول جامعه بین الملل نیست.

هفته گذشته یک سخنگوی وزارت خارجه ویتنام به پاسپورت های جدید چینی اعتراض کرد. او می گوید وزارت خارجه ویتنام با ارسال یک نامه دیپلماتیک به سفارت چین در هانوی به این اقدام اعتراض کرده و از چین خواسته تا صدور این گذرنامه ها را متوقف کند. فیلیپین و تایوان نیز اعتراض کرده اند.

در مانیل، وزارت خارجه فیلیپین می گوید این کشور فعلا پاسپورت ها را برای صدور ویزا می پذیرند.

نقشه روی پاسپورت های جدید چینی مناطق تحت مالکیت هند را نیز به عنوان
اراضی چین معرفی می کند. در مقابل این اقدام، مقامات سفارتخانه هند در پکن هنگام صدور ویزا مهری را بر این گذرنامه ها می زنند که نقشه مورد ادعای دهلی نو را نشان می دهد.

ناظران می گویند این تحولات بخشی از تلاش های چین برای پیشبرد ادعای مالکیت در منطقه است.
XS
SM
MD
LG