لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۰

وزارت خارجه آمریکا: تشدید تحریم‌ها علیه مادورو به دلیل ادامه غصب قدرت و نقض حقوق بشر وضع شده است


وزارت خارجه آمریکا ضمن تشریح دستور اخیر پرزیدنت ترامپ مبنی بر وضع تحریم‌های شدیدتر علیه نیکلاس مادورو، اعلام کرد که این تحریم ها یک اقدام قابل توجه در پاسخ به ادامه غصب قدرت توسط نیکلاس مادورو و وابستگانش از رئیس جمهوری مشروع موقت، خوان گوایدو است.

بر اساس بیانیه ای که وزارت خارجه آمریکا عصر سه شنبه ۱۵ مرداد به وقت واشنگتن منتشر کرد، از دیگر دلایل تشدید تحریم ها علیه مادورو و وابستگان را تداوم نقض حقوق بشر از جمله کشتن غیرقانونی افراد، بازداشت های خودسرانه، شکنجه و زندان شهروندان ونزوئلا، نقض آزادی بیان، تلاش ادامه دار برای تضعیف رئیس جمهوری موقت، گوایدو، و جلوگیری از اعمال وظایف قانونی پارلمان ونزوئلا اعلام شده است.

در ادامه بیانیه آمده است که سرکوب ونزوئلایی ها توسط مادورو به همراه فساد و سوء مدیریت دولت نامشروع او، تاثیرات منفی بر زندگی مردمی گذاشته که نبود دسترسی آنها به دارو، غذا، آب و برق موجب بوجود آمده یکی از بدترین بحران های انسانی در دنیای مدرن شده است.

در این بیانیه آمده است که مبادلات مالی برای مقاصد انسان دوستانه از جمله تهیه غذا، دارو و لباس بر اساس شرایطی که وزارت خزانه داری در نظر گرفته و اجازه مخصوصی که به خوان گوایدو و منصوبان او داده شده است، معاف از تحریم است.

پرزیدنت ترامپ روز گذشته دستور توقیف تمام دارایی های دولت ونزوئلا در ایالات متحده را صادر کرد. این شدیدترین تحریم علیه دولت نیکلاس مادورو تاکنون است.

در فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریکا ذکر شد: «تمام املاک و منافع دولت ونزوئلا در ایالات متحده مسدود شده و امکان انتقال، پرداخت، صادرات یا هر گونه دسترسی به آن ها وجود ندارد.»

نیکلاس مادورو با وجود قیام مردمی علیه دولت خودکامه اش حاضر به کناره گیری از قدرت نیست.

ترامپ هفته پیش گفت محاصره یا قرنطینه ونزوئلا را در نظر دارد، اما جزئیاتی از نحوه انجام آن ارائه نداد.

سقوط بهای انرژی در جهان، فساد و سیاست های شکست خورده سوسسیالیستی اقتصاد نفتی ونزوئلا را ویران کرده و میلیون ها نفر در اثر کمبود سوخت، خدمات درمانی و مواد غذایی از آن کشور گریخته اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG