لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۳

وئزوئلا: کاپرلیس در ماه اکتبر با چاوز رقابت خواهد کرد


وئزوئلا: کاپرلیس در ماه اکتبر با چاوز رقابت خواهد کرد
وئزوئلا: کاپرلیس در ماه اکتبر با چاوز رقابت خواهد کرد

هنریکه کاپرلیس، فرماندار یک ایالت در ونزوئلا، نماینده جبهه مخالفان هوگو چاوز برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور شد. او تنها رقیب چاوز در این انتخابات خواهد بود که در ماه اکتبر سال جاری برگزار می شود.

نتایج رای گیری روز يکشنبه نشان داد اپوزیسیون ناهمگون در دوران ۱۳ ساله حاکمیت هوگو چاوز در ونزوئلا به یک صدای واحد دست یافته است.

هنریکه کاپرلیس، فرماندار ایالت میراندا، با کسب حدود ۶۲ درصد آرا، بیش از دو برابر آرای داده شده به رقیبش پابلو پرز، در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر سال جاری با هوگو چاوز رقابت خواهد کرد.

ستاد انتخاباتی حزب اپوزیسیون گفت ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در این رای گیری شرکت کردند. این تعداد بسیار بالاتر از پیش بینی ها بود ، اما هنوز درصد کوچکی از ۱۸ میلیون واجد شرایط اخذ رای در ونزوئلاست. نظرسنجی ها نشان می دهد آقای چاوز، منتقد آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری، از کاپرلیس پیشی خواهد گرفت. چاوز پرچم فقرا را در دست گرفته، اما سرمایه گذاری خارجی را در این کشور نفت خیز عضو اوپک، به وحشت انداخته است.

کاپرلیس ۳۹ ساله در جمع هوادارانش که با آتش بازی، پیروزی وی را جشن گرفتند، گفت: امروز آینده ونزوئلا رقم خورد و کشور در مسیر پیشرفت قرار خواهد گرفت.

هنریکه کاپرلیس از نوادگان پناهندگان لهستانی است که در پی کشتار یهودیان به دست نازی ها به ونزوئلا گریختند. کاپرلیس امیدوار است اعتباری که در ایالت میراندا کسب کرده است، در رقابت با چاوز به وی کمک کند. او می گوید ريیس جمهوری زردها، سفید ها، سبزها، آبی ها، صورتی ها و قرمزهاست.

هوگو چاوز ۵۷ ساله از زمان کسب قدرت در سال ۱۹۹۹ تقریباً برنده تمامی رای گیری های سراسری در ونزوئلا بوده است. او نمی خواهد کنترل بزرگترین ذخایر نفت جهان که در ونزوئلاست و کنترل شرکت نفت آن کشور را که روزانه ۷۵۰ هزار بشکه نفت به آمریکا و ۵۰۰ هزار بشکه به چین صادر می کند، از دست بدهد.

چاوز در طول ۱۳ سال گذشته تقریباً کل صنعت نفت ونزوئلا را دولتی کرده است. اما، حزب اپوزیسیون می گوید در پی طرح خصوصی سازی صنعت نفت نیست و انتساب این طرح به اپوزیسیون تنها اتهامی از سوی دولت چاوز است.

XS
SM
MD
LG