لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

احضار همسر یکی از مخالفان سرشناس دولت ونزوئلا به دادگاه


لیلیان تینتوری همسر لوپولدو لوپز
لیلیان تینتوری همسر لوپولدو لوپز

همسر یکی از مخالفان سرشناس دولت ونزوئلا که در بازداشت خانگی است به اتهام حمل پول به دادگاه احضار شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامات ونزوئلا پنجشنبه گذشته حدود ۲۰۰ میلیون بولیوار ( پول رایج ونزوئلا) در خودرو مروبط به لیلیان تینتوری ، همسر لوپولدو لوپز کشف کردند. این مبلغ با احتساب نرخ دولتی برابر با ۶۰ هزار دلار و در بازار سیاه برابر با ده هزار دلار آمریکاست.

لیلیان تینتوری روز جمعه در توییتر خود نوشت همراه داشتن پول، جرم نیست و هدف مقامات ونزوئلا فشار بر خانواده اوست.

از وی خواسته شده روز سه شنبه این هفته برای رسیدگی به اتهامش در دادگاه محلی حاضر شود. تینتوری می گوید در نظر داشته است از این پول در موارد اضطراری و از جمله مداوای مادر بزرگش استفاده کند.

برخی از حامیان دولت ونزوئلا تینتوری را متهم می کنند که می خواسته از این پول برای اهداف «تروریستی» استفاده کند. حامیان دولت شواهدی برای ادعای خود ارایه نکرده اند، اما اشاره حامیان دولت به اعتراض های خشونت باری است که در چهار ماه گذشته در ونزوئلا در جریان بوده.

لیلیان تینتوری در حالی به دادگاه احضار شده است که در نظر دارد این هفته به اروپا سفر کند تا در دیدار با رهبران آن قاره از آنان بخواهد به دولت دونالد ترامپ برای اعمال تحریم ها علیه دولت ونزوئلا بپیوندند.

قرار است او در سفر خود با رهبران فرانسه، آلمان، بریتانیا و اسپانیا دیدار کند.

ونزوئلا از مدتها پيش گرفتار بحران سياسی و اقتصادی عميق بوده و اخيراً بويژه به خاطر انتخابات مجلس مؤسسان و برنامۀ بازنويسی قانون اساسی در راستای افزايش دامنۀ قدرت رياست جمهوری با انتقاد جامعۀ بين المللی رو به رو بوده است.

واشنگتن در واکنش به تشکيل مجلس جديد ونزوئلا، رییس جمهور ونزوئلا را به اعمال ديکتاتوری و سرکوب صداهای مخالف متهم کرده است.

رئيس جمهوری آمريکا حدود ده روز پیش با امضای يک فرمان اجرايی نهادهای مالی آمريکا را از هر گونه معامله سودآور و تأمين درآمد جديد برای دولت ونزوئلا يا شرکت نفت دولتی آن کشور منع کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG