لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۸

رزمایش دولتی در ونزوئلا در واکنش به تحریمهای آمریکا


Venezuela CrisisSoldiers stand atop an armored vehicle at the entrance of Fort Tiuna in Caracas, Venezuela, Aug. 26, 2017.
Venezuela CrisisSoldiers stand atop an armored vehicle at the entrance of Fort Tiuna in Caracas, Venezuela, Aug. 26, 2017.

سراسر ونزوئلا در دو روز گذشته شاهد رزمايش نظامی و نمايش قدرت دولت نيکلاس مادورو در واکنش به تحريم‌های اقتصادی ايالات متحده و تهديدهای نظامی دونالد ترامپ رئيس جمهوری آمريکا بوده است.

دولت مادورو در اين رزمايش دو روزه به ادعای خود با بسيج صدها هزار شهروند غير نظامی عمدتاً طرفداران دولت، و دويست هزار نيروی زمينی دريايی و هوايی، تلويحاً نشان داده که برای مقابله با حمله نظامی آمريکا آماده است. در اين رزمايش نيروهای ارتش شهروندان را برای انجام عمليات چريکی و شبه نظامی آموزش دادند.

يرما گومز، شهروند ونزوئلایی میگوید: «ما بايد از سرزمين مادری و هم ميهنانمان، مردم ونزوئلا دفاع کنيم، ما زنان از هيچ نمی ترسيم. داريم خود را آماده می کنيم تا به آنها بگوييم ما از کشورمان دفاع خواهيم کرد. همۀ زنان و مردم دلاور ما اينجا هستند. ما زنان داريم آموزش می بينيم که چطور از ونزوئلايمان دفاع کنيم.»

ونزوئلا که از مدتها پيش گرفتار يک بحران سياسی و اقتصادی عميق بوده و اخيراً بويژه به خاطر انتخابات مجلس مؤسسان و برنامۀ بازنويسی قانون اساسی در راستای افزايش دامنۀ قدرت رياست جمهوری با انتقاد جامعۀ بين المللی رو به رو بوده ست.

واشنگتن در واکنش به تشکيل مجلس جديد ونزوئلا، مادورو را به اعمال ديکتاتوری و سرکوب صداهای مخالف متهم کرده و با رئيس جمهوری آمريکا با امضای يک فرمان اجرايی نهادهای مالی آمريکا را از انجام هر گونه معامله سودآور و تأمين درآمد جديد برای دولت ونزوئلا يا شرکت نفت دولتی آن کشور منع کرده است.

منتقدان داخلی مادورو، مجلس مؤسسان جديد ونزوئلا را نماد خشونت و خودکامگی دولت آن کشور می دانند، در حاليکه طرفداران او می گويند، این تنها راه برون رفت از بحران سياسی و اقتصادی جاری ست.

XS
SM
MD
LG