لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۶

دولت ونزوئلا گفت‌وگو با مخالفان را ادامه نمی‌دهد


دولت ونزوئلا اعلام کرد گفت‌وگو با گروه‌های مخالف حکومت را که با میانجی‌گری نروژ در باربادوس برگزار می‌شد، ادامه نخواهد داد.

به گزارش رویترز، این تصمیم دولت ونزوئلا برای اعتراض به وضع تحریم‌های جدید از سوی ایالات متحده انجام می‌شود.

وزیر اطلاعات ونزوئلا در بیانیه‌ای نوشته است که خوان گوایدو از تحریم‌های جدید علیه ونزوئلا که به گفته او «به اتحاد ملت لطمه می‌زند» حمایت کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه با صدور یک فرمان اجرایی، حکم توقیف اموال و دارایی‌های دولت ونزوئلا را در ایالات متحده صادر کرد.

براساس این فرمان علاوه بر مسدود شدن دارایی‌های ونزوئلا، هرگونه معامله با این نهادها، ممنوع شده است. همچنین نیکلاس مادورو رئیس جمهوری و خورخه آریزا وزیر امور خارجه ونزوئلا و همچنین برخی دستیاران مادورو تحریم شده‌اند.

ایالات متحده پیشتر هم تحریم‌هایی علیه ونزوئلا وضع کرده بود، از جمله تحریم شرکت نفتی دولتی این کشور.

دور نخست گفت‌وگوها میان حکومت ونزوئلا و مخالفان، در شهر اسلو برگزار شد، اما دو طرف نتوانستند به توافقی در این زمینه دست پیدا کنند.

گفت‌وگوها میان دو طرف از ماه گذشته در باربادوس مجددا از سر گرفته شد تا دو طرف بتوانند به راه‌حلی برای بحران سیاسی در ونزوئلا دست پیدا کنند.

خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا، زمستان سال گذشته ضمن اعلام غیرقانونی بودن انتخابات برگزار شده در این کشور، براساس یک ماده قانون اساسی این کشور، خود را به عنوان رئيس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد.

ایالات متحده و بیش از ۵۰ کشور جهان، از جمله اتحادیه اروپا و برخی کشورهای آمریکای لاتین، ریاست جمهوری موقت گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

در مقابل کشورهایی چون روسیه، کره شمالی، روسیه و ایران از حامیان نیکلاس مادورو هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG