لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

ديدار وزير خارجه ونزوئلا از الجزایر، ایران، قطر و روسیه


رافائل رامیرز، وزیر امور خارجه ونزوئلا (چپ)، در کنار وزیر نفت عربستان سعودی، علی النعیمی، در کنفرانس آب‌وهوا در جزیره مارگاریتا، ونزوئلا – ۱۴ آبان ۱۳۹۳ (۵ نوامبر ۲۰۱۴)
رافائل رامیرز، وزیر امور خارجه ونزوئلا (چپ)، در کنار وزیر نفت عربستان سعودی، علی النعیمی، در کنفرانس آب‌وهوا در جزیره مارگاریتا، ونزوئلا – ۱۴ آبان ۱۳۹۳ (۵ نوامبر ۲۰۱۴)

کاراکاس روز چهارشنبه اعلام کرد رافائل رامیرز، وزیر امور خارجه ونزوئلا، به عنوان بخشی از یک سفر دیپلماتیک که شامل ديدارهايی از ایران، قطر و روسیه برای تقویت روابط دو جانبه و بحث در مورد بازار نفت پیش از نشست اوپک خواهد بود، وارد الجزایر شد.

ژاکلین فاریا، وزیر اطلاعات، در حساب توئيتری خود گفت «وزیر امور خارجه ما سفر خودش را به کشورهای اوپک و کشورهای غیر اوپک برای روابط دو جانبه و گفتگو درباره بازار نفت آغاز کرده است.»

رامیرز نماینده اصلی ونزوئلا در اوپک، تا شهريورماه آينده، هم در سمت وزیر نفت و هم به عنوان رئیس شرکت دولتی نفت PDVSA، انجام وظيفه خواهد کرد. وی به شدت طرفدار تشکيل نشستی اضطراری برای مقابله با سقوط قیمت‌های نفتی است.

در حالی‌ که بحث درباره لزوم کاهش توليد به منظور دفاع از درآمدهای نفتی بی‌سر و صدا، در آستانه تشکيل مهم‌ترين نشست سال اوپک در ماه آينده، شدت می‌گيرد، در داخل سازمان کشورهای صادر کننده نفت تغییر ظریفی احتمالا در حال وقوع است.

الجزایر، ایران و قطر عضو اوپک هستند، اما روسیه، یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت جهان است، عضو نيست.

در حالی‌ که ونزوئلا یکی از اعضای مؤسس اوپک است، عمدتا به دليل افت توليد و عدم تمايل برای پیوستن به کاهش تولید در گذشته، نفوذ پيشين خود را در سال‌های اخیر از دست داده است.

کاهش بهای نفت از لحاظ مالی به ونزوئلا لطمه زده است، زيرا شديدا محتاج خدمات باز پرداختی وام‌هايش بوده، برای تامين پروژه های اجتماعی مورد علاقه مردم به ، و برای پرداخت ادعاهايی که در ارتباط با ملی کردن برخی صنايع بدهکار است، به تزريق پول نياز دارد.

به گفته ناظران، ونزوئلا برای تراز حسابهای خارجی نياز دارد که قيمت‌های نفت طوری تنظيم شود که بتواند نفتش را دستکم به قيمت بشکه‌ای ۸۵ دلاربفروشد. نفت خام برنت در روز چهارشنبه به قيمت بشکه‌ای ۸۱ دلار معامله شد.

برنامه دقیق سفر رامیرز کاملا معلوم نيست. وزارت امور خارجه ونزوئلا گفت جزئیات را بعدا اعلام خواهد کرد. روز چهارشنبه، وزارت خارجه تصویری از راميرز را در حال ملاقات با یوسف يوسفی وزير انرژی الجزاير توئيت کرد.

ونزوئلا به‌تازگی با خريد نفت خام سبک الجزایر، آن‌ را در رقيق سازی نفت خام فوق‌العاده سنگین تولید شده در کمربند اورینوکو مورد استفاده قرار داد. پس از آن‌که کشور با خاموشی‌های متعددی در مجموعه پالايشگاهی‌اش روبرو شد، در اين ماه با عجله به وارد کردن سوخت دیزل و بنزین پرداخت.

هفته گذشته، رامیرز با وزیر نفت عربستان سعودی، علی النعیمی، در یک کنفرانس مربوط به اوضاع جوی در جزیره مارگاریتا در ونزوئلا ملاقات نمود، و پس از آن به مکزیک رفت و با وزیر انرژی آن کشور ديدار کرد.

XS
SM
MD
LG