لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۹

گوایدو در تظاهرات بزرگ مخالفان در کاراکاس: اعتراضات تا کناره‌گیری مادورو ادامه می‌یابد


خوان گوایدو رهبر مخالفان نیکلاس مادورو در میان حامیان خود در کاراکاس پایتخت ونزوئلا - ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
خوان گوایدو رهبر مخالفان نیکلاس مادورو در میان حامیان خود در کاراکاس پایتخت ونزوئلا - ۱۳ بهمن ۱۳۹۷

هزاران تن از طرفداران خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت ونزوئلا، روز شنبه ۱۳ بهمن در پایتخت و به درخواست او، اقدام به تظاهرات علیه دولت نامشروع نیکلاس مادورو کردند.

خوان گوایدو، رهبر مخالفان مادورو، روز چهارشنبه سوم بهمن خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد و ایالات متحده نیز بلافاصله او را به رسمیت شناخت.

وی در تظاهرات امروز اعلام کرد تا وقتی مادورو از قدرت کنار نرود و با برگزاری انتخابات جدید تحت نظارت بین المللی موافقت نکند، تظاهرات خیابانی ادامه خواهد یافت.

نیکلاس مادورو که مشروعیت ریاست جمهوری مجدد او به چالش کشیده است، تا کنون با درخواست‌های داخلی و خارجی برای برگزاری انتخابات زودهنگام موافقت نکرده است.

اندکی پس از آغاز تظاهرات امروز، معاون رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی نوشت، تا وقتی که دموکراسی به ونزوئلا بازگردد، ما همراه مردم ونزوئلا هستیم و در کنار آنها ایستاده‌ایم.

مایک پنس روز جمعه نیز در سخنانی در فلوریدا خواستار کناره‌گیری مادورو از قدرت شد و گفت، همانطور که پرزیدنت ترامپ گفته مبارزه برای آزادی در ونزوئلا آغاز شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، مادورو هم به بهانه بیستمین سالگرد به قدرت رسیدن هوگو چاوز رئیس جمهوری پیشین، از حامیان خود خواسته است به خیابان‌های کاراکاس بیایند.

هر چند تجمعات امروز در دو بخش مختلف پایتخت برگزار شد، اما احتمال بروز درگیری افزایش یافت. گوایدو خواستار برگزاری بزرگترین تظاهرات مسالمت‌آمیز مخالفان شده بود.

با اعلام ریاست جمهوری موقت گوایدو و عدم کناره‌گیری مادورو، تنش‌های سیاسی در این کشور آمریکای لاتین که گرفتار بحران شدید اقتصادی شده افزایش یافته است.

در همین حال، یک افسر ارشد نیروی هوایی ونزوئلا روز شنبه با انتشار یک پیام ویدئویی به جمع مخالفان نیکلاس مادرور پیوست و گفت «گذار به دموکراسی» نزدیک است.

به گزارش آسوشیتدپرس، از زمان اعلام ریاست جمهوری موقت گوایدو، ژنرال «فرانسیسکو یانِز» نخستین افسر بلندپایه ارتش ونزوئلا است که رسما با مادورو مخالفت می‌کند.

ژنرال یانز به آسوشیتدپرس گفت ۹۰ درصد نیروهای مسلح ونزوئلا مخالف مادرورو هستند و از افسران نیروهای مسلح ونزوئلا خواست به جمع مخالفان نیکلاس مادورو بپیوندند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG