لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

معاون رئیس جمهوری آمریکا: نیکلاس مادورو باید از قدرت کنار برود 


 مایک پنس در جریان سخنرانی روز جمعه در فلوریدا
 مایک پنس در جریان سخنرانی روز جمعه در فلوریدا

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا خواستار کناره‌گیری فوری نیکلاس مادورو «رئیس جمهوری نامشروع» ونزوئلا از قدرت شد.

آقای پنس روز جمعه ۱۲ بهمن در جریان سخنرانی در جمع ونزوئلایی‌تبارهای ساکن آمریکا در ایالت فلوریدا گفت: «سال‌ها بود مردم ونزوئلا با سرکوب شدید روبرو بودند، ولی حالا در سراسر آن کشور بارقه امید درخشیده و همانطور که پرزیدنت ترامپ گفت، مبارزه برای رسیدن به آزادی شروع شده است.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: «تصریح می‌کنم چالش فعلی در ونزوئلا میان دیکتاتوری و دموکراسی است. نیکلاس مادورو هیچ مشروعیتی ندارد و باید از قدرت کناره‌گیری کند.»‌

مایک پنس گفت: «ما پشت مردم ونزوئلا برای برقراری دموکراسی و برگزاری انتخابات هستیم، ولی بگذارید قاطعانه بگویم: ‌الان زمان مذاکره نیست؛ زمان دست به کار شدن است. زمان پایان دادن یک بار و برای همیشه دیکتاتوری مادورو فرا رسیده است.»

وی افزود: «از تمامی فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی برای گذار صلح‌آمیز به دموکراسی استفاده می‌کنیم، ولی کسانی که نظاره‌گر هستند یک چیز را فراموش نکنند: تمامی گزینه‌ها روی میز است، و نیکلاس مادورو بهتر است در این مورد ایالات متحده را امتحان نکند.»

پارلمان ونزوئلا که در اختیار مخالفان مادورو است، انتخاب دوباره او را «نامشروع» دانستند و هفته پیش خوان گوایدو رئیس پارلمان طبق قانون اساسی ونزوئلا خود را رئیس جمهوری موقت تا برگزاری انتخابات نامید.

آمریکا نخستین کشوری بود که ریاست جمهوری موقت خوان گوایدو را به رسمیت شناخت. اتحادیه اروپا و برخی کشورهای دیگر نیز ریاست جمهوری موقت آقای گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG