لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۵

خوان گوایدو: نیکلاس مادورو قصد انحلال پارلمان را دارد


خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت ونزوئلا، اعلام کرد که نیکلاس مادورو قصد دارد با انحلال پارلمان دست به برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام بزند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خوان گوایدو با اعلام این خبر گفت که امروز دوشنبه ۲۱ مرداد امکان اتخاذ این تصمیم در مجمع موسسان وجود دارد و این اقدام می تواند منجر به دستگیری قانونگذاران بیشتری در این کشور شود.

آقای گوایدو در پیام ویدئویی که در حساب توئیتر خود منتشر کرده است، گفت که آن‌ها امروز پارلمان را منحل خواهند کرد، به طور غیرقانونی دست به برگزاری انتخابات مجدد می‌زنند، و حتی اقدام به آزار قانونگذاران خواهند کرد؛ اگر این کار را انجام دهند، نتیجه‌اش تشدید منازعات خواهد بود.

اعلام این موضوع از سوی گوایدو در حالی است که تا دسامبر سال ۲۰۲۰، انتخابات پارلمانی مقرر نشده است.

رویترز نوشت که وزارت ارتباطات و اطلاعات ونزوئلا پاسخی در این‌باره نداده است.

به تازگی دولت نروژ اعلام کرد که با حکومت ونزوئلا و مخالفان آن در تماس است تا گفت‌وگوها برای حل مشکل سیاسی در این کشور از نو آغاز شود.

همچنین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اخیرا با صدور یک فرمان اجرایی، حکم توقیف اموال و دارایی‌های دولت ونزوئلا را در ایالات متحده صادر کرد.

وزارت خارجه آمریکا درباره وضع تحریم‌های شدیدتر علیه نیکلاس مادورو، اعلام کرد که این تحریم ها یک اقدام قابل توجه در پاسخ به ادامه غصب قدرت توسط نیکلاس مادورو و وابستگانش از رئیس جمهوری مشروع موقت، خوان گوایدو است.

خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا، زمستان سال گذشته ضمن اعلام غیرقانونی بودن انتخابات برگزار شده در این کشور، براساس یک ماده قانون اساسی این کشور، خود را به عنوان رئيس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد.

ایالات متحده و بیش از ۵۰ کشور جهان، از جمله اتحادیه اروپا و برخی کشورهای آمریکای لاتین، ریاست جمهوری موقت گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

در مقابل کشورهایی چون روسیه، کره شمالی، روسیه، و ایران از حامیان نیکلاس مادورو هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG