لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۶

ولایتی: می توان با برخی کشورها مثل آمریکا مذاکره مستقیم کرد


علی اکبر ولایتی، مشاور علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور بین‌الملل می‌گوید «ایران باید با کشورهای ۱+۵ از جمله آمریکا جداگانه و دو به دو مذاکره کند»، زیرا به گفته آقای ولایتی «این شش کشور در بسیاری از موارد اختلاف نظر دارند و اگر بر سر مخالفت با ایران نظر مشترک داشته باشند، در کار ما عیبی وجود دارد.»

آقای ولایتی که اکنون رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام است درباره مذاکره رو در رو با آمریکا گفته است «این جواز را نظام داده که در باره مسایلی مانند عراق، افغانستان و موضوع هسته‌ای می شود، صحبت کرد.»

علی اکبر ولایتی گفت ایران در گذشته نیز مذاکره ای را که کیفیت آن «درست» باشد رد نکرده بود.

آقای ولایتی، وزیر خارجه اسبق ایران، در حالی این سخنان را گفته که روز دوشنبه (شش دی) عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران از پیگیری مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ از روز دوشنبه آینده در ژنو خبر داد.

برخی منابع اروپایی نیز ازسرگیری مذاکرات فوق در تاریخ سی دسامبر (نهم دی ماه) را تایید کرده اند. آقای عراقچی گفته است که این مذاکرات برای تعیین «ساز کار اجرایی توافق ژنو» است.

ایران و شش قدرت جهانی در سوم آذر با امضای سندی به توافق اولیه و موقت برای شفاف سازی در برنامه اتمی ایران در ازای تسهیل محدود تحریم های اقتصادی، دست یافتند و پس از آن تا به حال دو دور مذاکرات کارشناسی در ژنو برگزار کرده اند.

XS
SM
MD
LG