لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

واتیکان در حکمی تاریخی «طلب برکت» برای زوج‌های همجنس را تایید کرد


پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان.
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان.

واتیکان روز دوشنبه، ۲۷ آذر، در حکمی تاریخی که توسط پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان تصویب شد، اعلام کرد که کشیش‌های کاتولیک رمی می‌توانند برای زوج‌های همجنس‌گرا طلب برکت کنند.

سندی از دفتر آموزه‌های واتیکان، که عملاً اعلامیه‌ای را که همین نهاد در سال ۲۰۲۱ صادر کرده بود، تغییر داد، گفت که چنین برکاتی به موقعیت‌های غیرمعمولی مشروعیت نمی‌بخشد، بلکه نشانه‌ای است که خداوند همه را مشمول برکت می‌کند. در این سند تاکید شده که این به هیچ وجه نباید با ازدواج مقدس زن و مرد اشتباه گرفته شود.

در بیانیه واتیکان آمده است که کشیش‌ها باید به صورت موردی تصمیم بگیرند و «نباید از نزدیکی کلیسا به مردم در هر موقعیتی جلوگیری کنند.»

پاپ فرانسیس قبلاً حدود سه ماه قبل در پاسخ به سؤالاتی که پنج اسقف محافظه‌کار در آغاز مجمع اسقف‌ها در واتیکان در این باره مطرح کردند اشاره کرده بود که یک تغییر رسمی صورت خواهد گرفت.

پاپ فرانسیس از زمان انتخابش در سال ۲۰۱۳، تلاش کرده است تا کلیسای کاتولیک با بیش از ۱.۳۵ میلیارد عضو را بدون تغییر دکترین اخلاقی برای اقلیت‌های جنسی و جنسیتی پذیراتر کند.

پدر جیمز مارتین، کشیش یسوعی برجسته آمریکایی، که درب کلیسایش برای جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی باز است، این سند را برای آنها «گامی بزرگ رو به جلو در خدمت کلیسا» خواند.

کشیش مارتین در پستی در رسانه ایکس گفت که این سند «میل عمیق بسیاری از زوج‌های همجنس‌گرای کاتولیک را برای برکت خدا در روابط عاشقانه‌شان، تشخیص می‌دهد» و افزود که «حالا همراه با بسیاری از کشیش‌ها، خوشحال خواهم شد که برای زندگی مشترک دوستان همجنس‌گرایم از خواوند طلب موهبت کنم.»

در این سند آمده است که طلب موهبت برای زندگی مشترک جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی نباید در مراسم ازدواج مدنی آنها که همراه با «لباس، حرکات یا واژ‌های مناسب در مراسم ازدواج است»، صورت گیرد..

سند می‌گوید که طلب برکت برای آنها باید در مکان‌های دیگری صورت گیرد، از قبیل، کلیساها، دیدار با کشیش‌ها، دعاهای جمعی و یا در طول زیارت.

این سند با مخالفت محافظه‌کارانی مواجه می‌شد که هنگام اظهار نظر اولیه پاپ در این باره از او انتقاد کردند.

XS
SM
MD
LG