لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۹

مراسم دعای رهبران اسرائیل و فلسطینی در حضور پاپ


از راست: محمود عباس، پاپ فرانسیس، بارتولومئو و شیمون پرز - واتیکان، ۱۸ خرداد ۱۳۹۳
از راست: محمود عباس، پاپ فرانسیس، بارتولومئو و شیمون پرز - واتیکان، ۱۸ خرداد ۱۳۹۳
واتیکان روز یکشنبه میزبان شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بود که در یک گردهمایی کم سابقه، در کنار رهبر کاتولیک های جهان برای صلح در خاورمیانه دعا کردند.

پاپ فرانسیس آرژانتینی اوایل خرداد ماه، اندکی پس از شکست آخرین دور گفتگوهای صلح خاورمیانه، در سفری به منطقه از رهبران فلسطین و اسرائیل دعوت کرده بود تا برای شرکت در مراسم دعا و نیایش صلح به واتیکان بروند.

وی ابراز امیدواری کرد که دیدار دو رهبر در واتیکان راهگشای «سفری تازه» به سوی صلح باشد. دعوتی که با استقبال طرفین روبرو شد.

پاپ فرانسیس همچنین گفت «برقراری صلح بیش از جنگاوری شهامت می طلبد؛ شهامت آری گفتن به رویارویی و نه گفتن به جنگ؛ آری به گفتمان و نه به خشونت؛ آری به مذاکره و نه به خصومت؛ آری به رعایت موافقتنامه ها و نه به اقدامات تحریک آمیز؛ آری به صداقت و نه به ریاکاری. لازمه این ها داشتن شهامت است و رسیدن به آن، قدرت و سرسختی می خواهد.»

پیش از مراسم، واتیکان اعلام کرد که انتظار ندارد این گردهمایی به تحولی فوری در منطقه منجر شود، و پاپ فرانسیس هم قصد مداخله در روند صلح خاورمیانه را ندارد.

پاپ فرانسیس و رهبران اسرائیل و فلسطین، در کنار بارتولومئو رهبر مسیحیان ارتودوکس، روز یکشنبه در مراسمی که حدود دو ساعت به درازا کشید، در باغ واتیکان به نیایش های ویژه مسیحی، یهودی و اسلامی گوش فرادادند.
XS
SM
MD
LG