لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۵

تهران برای اداره کشور به نفت ۶۵ دلاری نیاز دارد


برای اداره کشور به نفت ۶۵ دلاری نیاز داریم. مسعود میر کاظمی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه در پنجمین کنگره ملی انرژی و اقتصاد در تهران با بیان این نکته اظهار داشت سال های گذشته فروش نفت با بشکه ای ۱۰ تا ۲۰ دلار برای اداره کشور کافی بود اما امروز مجبوریم برای اداره کشور نفت خام را به قیمت ۶۵ دلار به فروش برسانیم. این مقام از توسعه میادین مشترک نفت و گاز به عنوان خط قرمز صنعت نفت یاد کرد و از سه برابر شدن حجم سرمایه گذاری در این صنعت در برنامه پنجم توسعه خبر داد.

شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد، که برای شرکت در سی و یکمین نشست شورای وزیران صندوق اوپک به کاراکاس رفته است خواستار استفاده از صندوق اوپک برای پروژه های سرمایه گذاری کشورهای عضو شد.

هم زمان غلام رضا منوچهری، مدیر عامل شرکت پتروپارس، از نیاز ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری، تنها برای توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی خبر داد.

این در حالی است که فریدون همتی، معاون حقوقی امور مجلس و تفریغ بودجه دیوان محاسبات کشور، فقدان اساسنامه را موجب انحراف گسترده در حوزه نفت می داند. این مقام تاکید می کند که رابطه ها در این حوزه شفاف نیست و انحرافات در حوزه نفت در همه دولت ها وجود داشته است.

هم زمان عبدالرضا رحمانی فضلی، رئیس دیوان محاسبات کشور، در جمع مدیران دستگاه های اجرایی در خرم آباد گفت: ایران نه تنها در بخش صنعت بلکه در حوزه کشاورزی نیز قابلیت رقابت با محصولات جهانی را ندارد. این مقام با اشاره به برخی استدلال ها که فن آوری کشورهای دیگر جلوتر از ایران است می پرسد آیا تولید سیب، سیب زمینی، پیاز و... هم نیازمند فن آوری پیشرفته است؟

رحمانی فضلی با تاکید بر این که در طول تاریخ این محصولات را تولید می کرده ایم افزود: با این وجود در مقایسه با محصولاتی که در دنیا علاوه بر این که یارانه ندارند تعرفه هم می پردازند، یارای رقابت را نداریم .

اقتصاد نفتی ایران با کاهش فروش نفت و طبیعتا افت درآمدهای نفتی روبروست که از دید آگاهان معضل بی کاری را تشدید خواهد کرد .

در همین حال با وجود آن که وزارت نفت مکلف است ۶۶ شرکت زیر مجموعه خود را واگذار کند تا کنون پس از گذشت سه ماه از سال جدید، هیچ گونه تلاشی از سوی نفتی ها مشاهده نشده است.

غلام رضا حیدری کرد زنگنه، رئیس سازمان خصوصی سازی، در گفت و گو با روزنامه جام جم در روز یکشنبه رسما اعلام کرد برخی دستگاها و وزارت خانه ها برای جلوگیری از خصوصی شدن شرکت های تحت مالکیت خود به بهانه تراشی متوسل می شوند .

محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، در دومین همایش توسعه فضای رقابتی کشور گفت: ریشه را باید در اقتصادی جستجو کرد که در چند سال اخیر انحصارزا و رقابت زا بوده است. رئیس اتاق بازرگانی ایران هم چنین خواهان آن شد که حاکمیت باید هزینه تحریم ها را به تولید کنندگان بپردازد.

در این حال روزنامه ایران در شماره روز یکشنبه خود از افزایش ورود سرمایه گذارن خارجی به بورس خبر می دهد و بار دیگر تحریم های افتصادی را بی اثر می داند .

این در حالی است که هم زمان روزنامه دنیای اقتصاد بازار بورس را بازاری متعادل و بی انگیزه ارزیابی کرد. شاخص بورس تهران روز یکشنبه برای دومین روز پی در پی با افت بهای سهام به کار خود خاتمه داد.

هر چند رکورد تعداد معاملات قراردادهای آتی سکه طلا در بورس کالا با انعقاد ۴۰۹۲ قرار شکسته شد.

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۳۱۵ هزار تومان معامله شد و دلار آمریکا نیز ۱۰۴۵ تومان به فروش رسید.

XS
SM
MD
LG