لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

جانشین احتمالی کریموف چه کسی خواهد بود؛ از مشت آهنین تا دختر زندانی


از راست: رستم عظیمف، گلناره کریموا و شوکت میرضیایف
از راست: رستم عظیمف، گلناره کریموا و شوکت میرضیایف

به دنبال انتشار خبر مرگ اسلام کریموف، رئیس جمهوری ۷۸ ساله ازبکستان، گفتگوها و گمانه زنی ها در داخل و خارج از کشور مبنی بر جانشین او شدت گرفته است.

آقای اسلام کریموف تنها رهبر ازبکستان پس از فروپاشی شوروی سابق و استقلال آن کشور در سال ۱۹۹۱ بوده است. بنابراین انتخاب جایگزین برای رئیس جمهوری که سالها قدرت را در دست داشته و سیاست های سرکوبگرانه اش منتقدان بسیاری ایجاد کرده، پروسه ای حساس برای کشور خواهد بود.

بنا به قانون اساسی ازبکستان، درصورتی که رئیس جمهوری کشور قادر به انجام وظایف خود نباشد، رئیس مجلس نمایندگان به مدت سه ماه جایگزین او خواهد شد. اما برای تعیین جایگزین بلند مدت آقای کریموف، کارشناسان به سه نامزد احتمالی اشاره کرده اند:

  • شوکت میرضیایف، نخست وزیر کنونی، ۵۸ ساله
از او به عنوان کسی که با مسکو نزدیک تر است، یاد می شود.
از او به عنوان کسی که با مسکو نزدیک تر است، یاد می شود.

آقای میرضیایف، نخست وزیر کنونی ازبکستان که از سال ۲۰۰۳ در این پست فعالیت خود را آغاز کرده، کسی است که به گفته منتقدان رهبر ایده آلی نیست و اغلب به سیاست های سرکوبگرایانه روی آورده است.

گفته می شود که در میان مقامات ارشد ازبکستان، آقای میرضیایف بیشتر مانند "مشت" حکومت عمل می کند تا مغز حکومت. به همین خاطر برخی کارشناسان معتقدند در صورت رسیدن به مقام ریاست جمهوری، آقای میرضیایف حکومتی سرکوبگرانه تر از کریموف خواهد داشت.

  • رستم عظیمف، وزیر اقتصاد کنونی، ۵۶ ساله
رستم عظیمف در یکی از دیدارها با وزیر دفاع وقت آمریکا، کالین پاول در سال ۲۰۰۳
رستم عظیمف در یکی از دیدارها با وزیر دفاع وقت آمریکا، کالین پاول در سال ۲۰۰۳

آقای رستم عظیمف که همچنین معاون نخست وزیر ازبکستان است، از سال ۱۹۹۸ در سیاست کشور، بویژه در امورد اقتصادی، نقش ایفا کرده است.

او در مقایسه با میرضیایف تجربه بیشتری در امور بین الملل دارد. یک سال پس از استقلال ازبکستان آقای عظیمف به عنوان رئیس بخش امور بین الملل بانک ملی ازبکستان نقطه تماس بانک های اروپایی با کشور بود.

  • گلناره کریموا، دختر اسلام کریموف، ۴۴ ساله
گلناره زمانی بی رقیب به عنوان جانشین پدرش معرفی می شد.
گلناره زمانی بی رقیب به عنوان جانشین پدرش معرفی می شد.

زمانی نام گلناره کریموا دختر اسلام کریموف به عنوان یگانه جانشین احتمالی پدر شنیده می شد اما وقایع سالهای اخیر و اتهام فساد مالی او را از این احتمال دور کرده است. او که نام هنری گوگوشا را انتخاب کرده، بازرگان، طراح جواهر، دیپلمات و خواننده است.

گلناره پر نفوذترین عضو خانواده بعد از پدرش است و رئیس شورای سرپرستی بنیاد همایش فرهنگ و هنر ازبکستان و موسس مارک پوشاک و جواهرات گلی و از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ سفیر ازبکستان در دفتر سازمان ملل متحد در ژنو بود.

وی از همسر پیشین خود منصور مقصودی که شهروند آمریکایی افغان تبار است، یک پسر به نام اسلام و دختر به نام ایمان دارد. هم اکنون، شریک تجاری و دوست پسر وی رستم محمدعمراف است.

در اسناد ویکی‌لیکس در سه سال اخیر، نام گلناره با فساد مالی پیوند خورد و حتی تحقیقاتی علیه موسسات او در اروپا و آمریکا آغاز شد. در یکسال اخیر، آنچه "رسوایی مالی" او نامید شده، باعث شد تا اسلام کریموف دستور به حبس خانگی دخترش بدهد.

مشخص نیست آینده گلناره چه خواهد شد اما گلناره کریمووا می گوید مادر و خواهر کوچکترش یعنی لاله او را از صحنه سیاسی کشور خارج کرده اند.

XS
SM
MD
LG