لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

آمریکا می گوید طالبان از نظر مالی از القاعده نیرومندتر است


وزارت خزانه داری آمریکا می گوید طالبان از نظر مالی از القاعده نیرومند تر است، هر چند هر دو در سالهای اخیر ناچار شده اند استراتژی های جمع آوری پول را تغییر دهند

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید طالبان از نظر مالی از القاعده نیرومند تر است، هر چند هر دو در سالهای اخیر ناچار شده اند استراتژی های جمع آوری پول را تغییر دهند.

یک مقام ارشد وزارت خزانه داری می گوید شبکه حمایت مالی القاعده بسیار کوچک شده و منابع مالی آن از هر زمان دیگری در سالهای اخیر ضعیف تر است. دیوید کوهن، مسئول ردیابی منابع مالی تروریست ها در وزارت خزانه داری، روز دوشنبه گفت نفوذ القاعده در نتیجه کاهش منابع ملی کم می شود.

او که در جمع گروهی از کارشناسان پولشویی مالی سخن می گفت یادآور شد القاعده در نیمه اول سال ٢٠٠٩چهار بار علنا از مردم پول درخواست کرد، او فاش ساخت در پیامی که این شبکه تروریستی برای طرفداران خود فرستاد گفت نبود پول کوشش های آنها را برای آموزش و استخدام افراد جدید ضعیف می کند.

مقامات امریکایی می گویند در افغانستان، طالبان به مجموعه ای از چنین فعالیت هایی دامن می زند ، از جمله اخاذی از کشاورزان، قاچاقچیان و آزمایشگاه هایی که در تجارت هروئین دست دارند. گفته می شود اعضای طالبان، بویژه در بخش هایی از جنوب و شرق افغانستان، که در آنجا نفوذ طالبان بسیار زیاد است، در مقابل حفاظت از شرکت های بازرگانی های قانونی پول درخواست می کنند.

ریچارد هالبروک، فرستاده مخصوص آمریکا، به افغانستان و پاکستان گفته است طالبان ببشترین مقدار پول خود را از ثروتمندان خلیج فارس بدست می آورند.

XS
SM
MD
LG