لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۰

از ناو هواپیمابر یواس‌اس آبراهام لینکلن چه می‌دانیم؟


یواس‌اس آبراهام لینکلن
یواس‌اس آبراهام لینکلن

ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن (سی‌وی‌ان - ۷۲) پنجمین ناوهواپیمامبر «نیمیتز کلاس» در ناوگان دریایی ایالات متحده آمریکا است. ناوهای نیمیتز کلاس، ناوهایی هستند که به جای سیستم سوخت الکتریسیته و دیزل، دو رآکتور اتمی دارند که می‌تواند ۲۶۰ هزار اسب بخار تولید کند.

از آن‌جایی که سوخت ناوهای هواپیمابر این کلاس اتمی است، می‌توانند به مدت ۲۰ سال بدون هیچ‌گونه سوخت‌گیری فعالیت کنند و عمر مفید استفاده این ناوها، حدود ۵۰ سال است.

ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن در سال ۱۹۸۹ آماده ماموریت اعلام شده و کار خود را شروع کرد. ارتفاع این ناو ۷۴ متر است و هر یک از لنگرهای این ناو حدود ۳۰ تُن وزن دارد.

سیستم شتاب‌دهنده هواپیما روی عرشه این ناو توان این را دارد که یک هواپیمای ۲۰ تُنی را ظرف دو ثانیه از صفر به ۲۷۰ کیلومتر در ساعت برساند.

یو‌اس‌اس آبراهام لینکلن چهار آسانسور دارد که هرکدام می‌توانند دو هواپیمای ۳۵ تُنی را همزمان بالا ببرند. این ناو هواپیمابر حدود پنج هزار و ۷۰۰ خدمه دارد.

روی عرشه این ناو هواپیمابر، ظرفیت حضور ۹۰ فروند تجهیزات پروازی از جنگنده و بمب‌افکن گرفته تا هلیکوپتر وجود دارد. این ناو همچنین به سیستم دفاعی شلیک موشک‌های «سی اسپرو» و «ریم-۱۱۶» مسلح است و همچنین به سامانه دفاع نزدیک دریایی فالانکس مجهز است.

سامانه دفاع نزدیک فالانکس به شکلی طراحی شده که در صورتی که دیگر تمهیدات دفاعی نتوانست موثر باشد، به طور خودکار وارد عمل می‌شود. برجک گردان این سامانه دفاعی قابلیت چرخش سریع ۱۱۵ درجه در ثانیه دارد.

ناو یو‌اس‌اس آبراهام لینکلن در سال ۲۰۰۰ وظیفه حمایت از عملیات نظامی «توفان صحرا» برای آزادسازی کویت را عهده‌دار شده و راهی خلیج فارس شد.

یگان‌های عملیات نظامی دریایی آمریکا به صورت گروهی و برای پشتیبانی کامل همدیگر به طور معمول حرکت می‌کنند. دو هفته پیش و در جریان حرکت ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن در آب‌های مدیترانه، این یگان نظامی در آن حضورداشتند:

یواس‌اس آبراهام لینکلن، یو‌اس‌اس جان سی. استنیس، ناو لایت گلف، ناو بین‌بریج، ناو موبیل‌بی، یو‌اس‌ان‌اس آرکتیک از نیروهای نظامی آمریکایی بودند. ناو مندز نونز از اسپانیا، دانکن از بریتانیا هم در این گروه حاضر بودند.

این ناو هواپیمابر عملیات متعددی در آب‌های بین‌المللی انجام داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG