لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۶

تاکید جان کری بر رعایت حقوق بشر در نیجریه


جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده از مقامات نیجریه خواسته است مسلم سازند نیروهای امنیتی آنها در جریان نبرد با سیتزه گران بوکو حرام حقوق بشر را پایمال نکنند.

آقای کری که برای حضور در آیین های پنجاهمین سالگرد تاسیس اتحادیه آفریقا به اتیوپی سفر کرده است، روز شنبه گفت مقامات آمریکا و نیجریه مستقیما درباره اهمیت توجه سربازان نیجریه به معیارهای بالای حقوق انسانی غیرنظامیان گفت و گو کرده اند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت باید به دولت پرزیدنت گودلاک جاناتان که دستور داد در باره اتهامات بدرفتاری در جریان عملیات امنیتی تحقیقاتی صورت گیرد، اعتبار داده شود. آقای کری روز شنبه در حاشیه اجلاس رهبران اتحادیه آفریقا دقایقی با رهبر نیجریه گفت و گو کرد.

آقای کری ضمن به کارگیری ادبیات احتیاط آمیز گفت تردیدی نیست که کارزار خشونت بار بوکو حرام عامل بی ثباتی در نیجریه است و آمریکا کاملا از حق دولت نیجریه برای دفاع از خود و حمله متقابل به تروریست ها دفاع می کند.

با این حال، گروه های طرفدار حقوق بشر و برخی از رهبران شمال نیجریه شکایت کرده اند که حملات انتقام جویانه نیروهای امنیتی می تواند عاملی برای بیگانگی جمعیت های محلی و دشواری کسب اطلاعات درباره بوکو حرام باشد.

وزارت امور خارجه آمریکا روزجمعه از آنچه آن را پاسخ «شدید» برخی از نیروهای نیجریه در جنگ علیه ستیزه گران اسلامی در شمال نامید، ابراز نگرانی کرد.

یک مقام گفت وزارت امور خارجه شرایط را زیر نظر داشته و به این نتیجه رسیده است که نقض حقوق بشر ادامه دارد.

در دور دیگری از دیپلماسی در پایتخت اتیوپی، جان کری در تلاشی به هدف عادی سازی مناسبات سودان و سودان جنوبی، درباره امنیت مرزی بین دو کشور مذاکره کرد.

او پس از ملاقات با وزیر امور خارجه خارطوم گفت سودان و سودان جنوبی در وضعیتی بسیار حساسی قرار دارند. او افزود جامعه بین المللی باید آنها را یاری دهد بر آینده تمرکز کنند و نه این که در باره مسائل گذشته بجنگند.

وزیر امورخارجه آمریکا روز شنبه همچنین در آدیس آبابا با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد ملاقات کرد. سخنگوی سازمان ملل متحد گفت دو مقام درباره وضعیت سوریه، روند صلح خاورمیانه و تحولات جمهوری دمکراتیک کنگو و منطقه دریاچه های بزرگ آفریقا بحث و گفتگو کردند.
XS
SM
MD
LG