لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۰

تحقیق درباره تلفات غیر نظامیان در نیجریه


رییس جمهوری نیحریه دستور داده است درباره گزارش های وارد آمدن تلفات سنگین به غیرنظامیان در زد و خورد بین ستیزه گران اسلامگرا و نیروهای امنیتی دولتی در شمال کشور تحقیق شود.

گودلاک جاناتان روز سه شنبه دستور داد تحقیقات کاملی صورت گیرد تا معلوم شود آیا ارتش در جریان نبرد در شهر باگا، درایالت بورنو، مقررات درگیری را کاملا رعایت کرد یانه.

صلیب سرخ نیجریه روز دوشنبه گفت دست کم ۱۸۷ تن کشته شدند، درحالی که ۷۷ نفر دیگر برای جراحات تحت درمان قرار گرفتند. حدقل ۳۰۰ خانه نیز در شهر، که در کرانه دریاچه چاد قرار دارد، سوخت.

ساکنان محل می گویند زد و خوردها روز جمعه زمانی آغاز شد که سربازان مسجدی را که گفته می شد اعضای فرقه اسلامی افراطی بوکو حرام را پناه داده است محاصره کردند.

در تیراندازی هایی که درگرفت ستیزه گران از سلاح های سنگین، ازجمله آرپی جی استفاده کردند. سربازان و مقامات محلی می گویند ستیزه گران غیر نظامیان را به عنوان سپرهای انسانی بکار گرفتند، درحالی که ساکنان می گوید سربازان در جریان حمله آگاهانه خانه ها را به آتش کشیدند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه از رقم بالای تلفات غیرنظامیان ابراز تاسف کرد.

مقامات نیجریه بوکو حرام را مسئول بمب گذاری ها و تیراندازی های مرگبار در شمال کشور از سال ۲۰۰۹ می دانند. دیده بان حقوق بشر می گوید در خشونت های مرتبط با بوکوحرام ۳۰۰۰ تن، از جمله نیروهای امنیتی کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG