لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۱

ژاپن با کاهش واردات نفت خود از ايران موافقت کرد


ژاپن با کاهش واردات نفت خود از ايران موافقت کرد
ژاپن با کاهش واردات نفت خود از ايران موافقت کرد

ژاپن تعهد کرد واردات نفت خود را از ايران در حمايت از تحريم های آمريکا که برای افزايش فشار به ايران بمنظور پايان دادن به برنامه اتمی بحث انگيز جمهوری اسلامی است، کاهش دهد.

جون آزومی، وزير دارايی ژاپن، روز پنجشنبه گفت ژاپن به رغم آنکه برای ۱٠ درصد نفت خود به ايران متکی است «گام های مشخصی» را در جهت کاهش واردات نفت خود از ايران، بر خواهد داشت.

آقای آزومی گفت که ژاپن منظماً واردات نفت خود را از ايران در عرض ۵ سال اخير، کاهش داده است؛ و افزود، ژاپن درک ميکند که مسأله اتمی ايران يک نگرانی جامعه بين المللی است.

وزير دارايی ژاپن اين نظرات را پس از ديدار خود با تيموتی گايتنر، وزير خزانه داری آمريکا که فوراً از مواضع ژاپن استقبال به عمل آورد، اظهار داشت.

تيموتی گايتنر در سفر سه روزه خود به خاوردور در تلاش است تا حمايت بين المللی از مجازات های آمريکا را نسبت به بانک های خارجی طرف معامله با بانک مرکزی ايران، تثبيت کند.

در همين حال روز پنجشنبه پيش از عزيمت آقای گايتنر از چين به ژاپن، اعلام شد نخست وزیر چین که کشورش خریدار یک سوم نفت صادراتی ایران است در شرايطی اوائل هفته آینده به عربستان سعودی مسافرت می کند که ابوظبی و ریاض توافق کرده اند تا کمبود نفت اتحادیه اروپا و ژاپن را از بابت تحریم نفت ایران، جبران کنند.

XS
SM
MD
LG