لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۸

پسايند بی اثر شدن تحريم ها عليه ايران چيست؟


پسايند بی اثر شدن تحريم ها عليه ايران چيست؟
پسايند بی اثر شدن تحريم ها عليه ايران چيست؟

کاخ سفيد در تماس دائم با اسراييل است و تحرکات نظامی آن کشور را در مورد حمله احتمالی به ايران به منظور جلوگيری از دستيابی تهران به سلاح اتمی تحت نظر دارد. در همين حال، مقام های آمريکايی اميدوارند اسراييل تا زمانيکه بی حاصل بودن تحريم ها عليه جمهوری اسلامی ايران کاملا ثابت نشده، از دست زدن به هر اقدام نظامی عليه تهران خودداری کنند.

احتمال تهاجم نظامی اسراييل به تاسيسات اتمی ايران و تعهد ايالات متحده در کانون توجه محافل سياسی جهان، قرار دارد.

پرزيدنت اوباما می گويد: شکی وجود ندارد که آمريکا نه تنها مصصم است از دستيابی ايران به سلاح اتمی جلوگيری کند، بلکه هيچ گزينه ای در اين خصوص را حذف نخواهد کرد.

تاکيد ايران بر صلح آميز بودن اقدامات اتمی، و تلاش همزمان جمهوری اسلامی برای پنهان کردن بخش سئوال برانگيز آن و تهديد اسراييل، مسأله ساز است.

از يکسو آيـت الله خامنه ای در مورد انزوای اسراييل می گويد و از سوی ديگر ناوگان پنجم آمريکا در خليج فارس و احتمال درگير شدنش در تهاجم احتمالی اسراييل به ايران، ديده می شود.

رييس جمهوری آمريکا به روشنی می گويد: عزم جزم و تعهد کامل ما به امنيت اسراييل باعث نزديکترين همکاريهای نظامی ميان دو کشور شده است.

در چنين فضايی است که رزمايش های نظامی گاه و بيگاه ايران، و سخنان تهديد آميزی که بصورت يک مکالمه غير رودر رو با رهبران آمريکا و اسراييل در آمده است، ادامه می يابد.

آيت الله خامنه ای می گويد: تهديد به جنگ بضرر آمريکا است.

قدرت موشکی ايران بعنوان دارنده بزرگترين زرادخانه اين تسليحات در خاورميانه، باعث افزايش تنش ها شده و نگرانی اسراييل از بی اثر بودن تحريم ها عليه ايران را دامن زده است.

اهود باراک، وزير دفاع اسراييل، می گويد: بخلاف گذشته، بسياری در دنيا بر اين باورند که اگر تحريم ها نتوانند فعاليتهای اتمی ايران را متوقف کنند، بايد بفکر راه ديگری بود.

به گزارش رسانه های آمريکايی، واشنگتن و اسراييل در مورد تعيين زمان بی اثر شدن تحريم ها با هدف متوقف کردن برنامه اتمی ايران، و آغاز حمله احتمالی اختلاف نظر دارند، اما اين اختلاف روز بروز کمتر می شود.

XS
SM
MD
LG