لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۸

نخست وزیر اسراییل در آمریکا


نخست وزیر اسراییل در آمریکا
نخست وزیر اسراییل در آمریکا

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل برای گفتگو با باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به واشنگتن آمده است.

این دیدار پس از آن انجام می شود که او از اظهارات رییس جمهوری آمریکا در باره مرزهای احتمالی آینده اسراییل به شدت انتقاد کرد. نخست وزیر اسراییل روز جمعه در حالی وارد واشنگتن شد که روز پنجشنبه پرزیدنت اوباما در سخنانی گفت اسراییل باید به مرزهای پیش از جنگ شش روزه ۱۹۶۷ بازگردد. فلسطینیان، که خواهان ایجاد یک کشور فلسطینی هستند، از این دیدگاه رییس جمهوری آمریکا استقبال کردند، اما نتانیاهو به شدت از آن انتقاد کرد و گفت« آن مرزها برای اسراییل غیر قابل دفاع خواهد بود.» وی تصریح کرد خروج اسراییل از برخی مناطقی که در جریان جنگ تصرف کرد، محله های مهم یهودی نشین در کرانه غربی را خارج از اسراییل باقی خواهد گذاشت.»

روز جمعه نیز یک مقام اسراییلی که با نتانیاهو به آمریکا آمده، گفت« ما احساس می کنیم که واشنگتن واقعیت آن چه را که اسراییل با آن روبروست، درک نمی کند.» در حالی که نتانیاهو و پرزیدنت اوباما آماده گفتگو می شوند ، مقام های اسراییلی طرح احداث ۱۶۰۰ واحد مسکونی جدید در اورشلیم شرقی را اعلام کردند. این واحد ها در اراضی ساخته خواهند شد که اسراییل پس از جنگ ۱۹۶۷ ضمیمه خاک خود کرد.

در همین حال مقام های اسراییلی در واکنش به آغاز اعتراض های احتمالی فلسطینیان، بر تدابیر امنیتی در بلندی های جولان افزوده اند. برخی گزارش های حاکی است نیروهای اسراییلی از ورود ساکنان غیربومی به منطقه جلوگیری می کنند.

XS
SM
MD
LG