لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۷

مانور نظامی مشترک اسراییل و ایالات متحده؛ پیامی برای ایران


با وجود اختلاف نظرها بین رهبران ایالات متحده و اسراییل در مورد چگونگی مقابله با بلندپروازی های اتمی ایران، دو کشور در اقدامی که هدف آن نشان دادن همبستگی علیه برنامه اتمی ایران است، مانور نظامی برگزار می کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه مقامات نظامی دو کشور روز چهارشنبه اعلام کردند تمرین نظامی دفاع هوایی اواخر ماه جاری برگزار خواهد شد و به مدت سه هفته ادامه خواهد داشت و در آن ٣٥٠٠ نیروی نظامی ایالات متحده و هزار نیروی ارتش اسراییل شرکت خواهند کرد.

سپهبد کریگ فرانکلین، فرمانده نیروهای هوایی آمریکا که به همراه سرتیپ نیتزان نوریل، همتای اسراییلی خود نظارت بر این مانور نظامی را به عهده دارد، می گوید «این مانور بزرگترین تمرین نظامی تاریخ روابط نظامی طولانی بین ایالات متحده و اسراییل است».

آقای فرانکلین در یک کنفرانس تلفنی به خبرنگاران گفت «این تمرین نظامی باعث پیشرفت همکاری دفاع موشکی اسراییل خواهد شد، ثبات منطقه ای را افزایش می دهد و به حصول اطمینان از توانایی های نظامی کمک خواهد کرد».

اما ابعاد این مانور نظامی از دفاع موشکی فراتر می رود.

این تمرین نظامی دشوار و پیچیده در گرماگرم گمانه زنی در مورد حمله پیشگیرانه احتمالی اسراییل به ایران و نیز در هفته های نهایی تا برگزاری انتخابات ریاست جهوری ایالات متحده و انتخابات پارلمانی آتی اسراییل، برگزار می شود.

نوریل، فرمانده اسراییلی در این کنفرانس تلفنی گفت سناریوی تمرین های نظامی به گونه ای طراحی شده اند که با انواع تهدیدهایی که از هر جبهه متوجه نیروهای ارتش می شود، مقابله کنند».

وی گفت: «هر کس می تواند هر تعبیری که بخواهد از این تمرین نظامی داشته باشد. این واقعیت که ما با هم مانور نظامی برگزار می کنیم و با هم همکاری داریم، خود پیام محکمی ارسال می کند».

با وجودی که اسراییل با خطر حمله احتمالی راکت های غزه و حمله موشکی از جانب سوریه و شبه نظامیان حزب الله لبنان روبرو است اما نگرانی عمده این کشور ، توانایی های روزافزون ایران برای ساخت موشک های بالستیک است.

پنتاگون در گزارش سال جاری خود به کنگره ایالات متحده هشدار داد احتمال دارد موشک های ایران، اسراییل و کشورهای اروپایی شرقی را هدف قرار دهند . موشک دوربرد شهاب 3 و موشک میان برد بالستیک که دو هزار کیلومتر برد دارد، از آن جمله هستند.

تهدید موشکی و بحران برنامه اتمی بحث برانگیز ایران مقامات اسراییل را بر آن داشت که در ماه اوت سیستم هشدار عمومی ارسال پیامک را آزمایش کند. این سیستم احتمال وقوع حمله قریب الوقوع را به مردم هشدار می دهد.

برنامه ریزی و آمادگی برای مانور نظامی مشترک آمریکا و اسراییل دو سال طول کشیده است و قرار بود ماه آوریل برگزار شود اما به درخواست اسراییل بدون هیچ توضیح رسمی به تعویق افتاد.

این تمرین نظامی مهر تاییدی بر همکاری ایالات متحده و اسراییل است، به ویژه در شرایطی که پرزیدنت باراک اوباما درصدد است تا خود را از انتقاد میت رامنی، رقیب جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری مبرا کند، چرا که رامنی او را به نادیده گرفتن اسراییل، متحد آمریکا و دوری جستن از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل متهم می کند.

اوباما و نتانیاهو در مورد فوریت و ضرورت تهدیدی که از سوی ایران متوجه اسراییل می شود، اختلاف نظر دارند. رئیس جمهوری ایالات متحده بیشتر تمایل دارد تا فعالیت های غنی سازی اورانیوم تهران را با دیپلماسی و با اعمال تحریم های بین المللی تحت کنترل درآورد.

نتانیاهو اختلاف نظرهای خود با دولت اوباما در مورد بحران ایران را به صورت علنی ابراز کرده است. وی واشنگتن را به دلیل عدم تعیین ضرب الاجل برای ترسیم «خطوط قرمز» که عبور از آن ها دستاویزی برای حمله نظامی علیه تهران خواهد بود به باد انتقاد گرفته است.
XS
SM
MD
LG