لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

آمریکا کنترل ساختمانهای دیپلماتیک تخلیه شده روسیه را در دست گرفت


ماموران آمریکایی اقدام به قدم‌ زدن در این ساختمان ها کرده‌اند تا مطمئن شوند کارمندان روسیه این مراکز را تخلیه کرده اند.
ماموران آمریکایی اقدام به قدم‌ زدن در این ساختمان ها کرده‌اند تا مطمئن شوند کارمندان روسیه این مراکز را تخلیه کرده اند.

وزارت خارجه آمریکا روز شنبه اعلام کرد کنترل سه مرکز دیپلماتیک روسیه را که به درخواست واشنگتن تخلیه شده اند به دست گرفته است.

یک مقام رسمی وزارت خارجه آمریکا در ایمیلی که ارسال کرده نوشته است ماموران آمریکایی همراه با مقامات روسی اقدام به بررسی و بازدید این ساختمان ها کرده‌اند تا مطمئن شوند کارمندان روسیه این مراکز را تخلیه کرده اند. در ایمیل تاکید شده بازرسی از مراکز آنطور که در بیانیه وزارت خارجه روسیه ادعا شده با استفاده از زور نبوده است.

کرملین واشنگتن را متهم کرده که از روش های قلدرانه استفاده کرده و به زور متوسل شده است. بنابر ادعای کرملین، مقامات پلیس فدرال آمریکا تهدید کرده بودند برای ورود به یکی از ساختمان ها در را می شکنند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود که به‌ صورت ایمیل منتشر کرده و برای خبرنگاران فرستاده است نوشته بازرسی‌ها «برای ایجاد امنیت و محافظت از اماکن صورت گرفته و همچنین برای تائید اینکه دولت روسیه محل را واگذار کرده است.»

وزارت خارجه روسیه روز شنبه یک دیپلمات آمریکا را در مسکو احضار کرده بود و رسما اعتراض خود را به تصمیم ایالات متحده برای بازرسی یکی از ساختمان های متعلق به روسیه در واشنگتن اعلام کرده بود.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود اعلام کرد آنتونی اف گادفری، از دیپلمات های ارشد سفارت آمریکا در مسکو را به دلیل « بازرسی غیرقانونی» از ساختمان دیپلماتیک روسیه در واشنگتن فراخوانده است.

روسیه اقدام آمریکا برای بازرسی از ساختمان دیپلماتیک خود را «ستیزه جویانه و بی سابقه» توصیف کرده و گفته بود ممکن است مقامات آمریکا از این بازرسی به عنوان فرصتی برای کار گذاشتن وسایل جاسوسی در ساختمان استفاده کنند.

در ماه ژوئیه و به دنبال تصویب تحریم های تازه کنگره آمریکا علیه روسیه، مسکو از ۷۵۵ دیپلمات آمریکائی خواست خاک روسیه را ترک کنند. همزمان آقای تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود واشنگتن تا اول سپتامبر به اقدام مسکو در اخراج صدها دیپلمات آمریکایی از روسیه پاسخ خواهد داد.

پس از نیویورک و سان فرانسیسکو، ساختمان دیپلماتیک روسیه در واشنگتن سومین ساختمان روسیه است که دولت آمریکا آن را تعطیل می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG