لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

روسیه یک دیپلمات آمریکا را احضار کرد


احضار دیپلمات آمریکا در روسیه
احضار دیپلمات آمریکا در روسیه

وزارت خارجه روسیه روز شنبه یک دیپلمات آمریکا را در مسکو احضار کرد و رسما به تصمیم ایالات متحده برای بازرسی یکی از ساختمان های متعلق به روسیه در واشنگتن اعتراض کرد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود اعلام کرده آنتونی اف گادفری، از دیپلمات های ارشد سفارت آمریکا در مسکو را به دلیل « بازرسی غیرقانونی» از ساختمان دیپلماتیک روسیه در واشنگتن که قرار است شنبه تعطیل شود را فراخوانده است.

روسیه اقدام آمریکا برای بازرسی از ساختمان خود را « اقدام ستیزه جویانه بی سابقه» توصیف کرد و گفت ممکن است مقامات آمریکا از این بازرسی به عنوان فرصتی برای کار گذاشتن وسایل جاسوسی در ساختمان استفاده کنند.

پس از نیویورک و سان فرانسیسکو، ساختمان دیپلماتیک روسیه در واشنگتن سومین ساختمان روسیه است که دولت آمریکا آن را تعطیل می کند. دعوای دیپلماتیک دو کشور در چند ماه گذشته بالا گرفته است.

احضار گادفری به وزارت خارجه روسیه یک روز بعد از آن اتفاق می افتد که این وزارتخانه پلیس فدرال آمریکا را متهم به برنامه ریزی برای تجسس در ساختمان دیپلماتیک روسیه در سان فرانسیسکو کرد که پنجشنبه گذشته بسته شد.

آمریکا اعلام نکرده که می خواهد از این ساختمان ها بازرسی کند.

ماریا زاخاروف، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت بازرسی از ساختمان ها « تهدید مستقیم علیه امنیت شهروندان روسیه است.»

زاخاروف روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد: « نیروهای ویژه آمریکا در نظر دارند شنبه دوم سپتامبر از کنسولگری روسیه در سان فرانسیسکو از جمله آپارتمان کارمندانی که در آنجا زندگی می کنند و مصونیت دیپلماتیک دارند بازرسی کنند.»

خبرگزاری آسوشیتد پرس گزارش داده که بعد از برخاستن دود سیاه از دودکش کنسولگری، نیروهای آتش نشانی به محل فراخوانده شدند اما اجازه ورود به آنجا را نیافتند. آتش نشان ها می گویند دود از دودکش شومینه کنسولگری خارج شده و معلوم نیست در حالی که آن روز دمای بیرون حدود ۳۵ درجه سانتیگراد بوده، کارمندان کنسولگری چه اشیائی را آتش زده اند.

بنا بر گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه، دود سیاه بخشی از تلاش ها برای «حفاظت از کنسولگری» در حین آماده شدن مقامات برای خروج از ساختمان بوده است.

در ماه ژوئیه و به دنبال تصویب تحریم های تازه کنگره آمریکا علیه روسیه، مسکو از ۷۵۵ دیپلمات آمریکائی خواست خاک روسیه را ترک کنند. همزمان آقای تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود واشنگتن تا اول سپتامبر به اقدام مسکو در اخراج صدها دیپلمات آمریکایی از روسیه پاسخ خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG