لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۰

اوباما قتل دو افسر پلیس نیویورک را محکوم کرد


پيکر دو مامور پليس از بيمارستان، با مشايعت سوگواران، منتقل می شود - ۲۹ آذر (۲۰ دسامبر)
پيکر دو مامور پليس از بيمارستان، با مشايعت سوگواران، منتقل می شود - ۲۹ آذر (۲۰ دسامبر)

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، تیراندازی در روز روشن از فاصله نزديک به دو افسر پلیس شهر نیویورک، را محکوم کرده است.

آقای اوباما، که در تعطیلات کريسمس در هاوایی بسر می‌برد، گفت، «دو مرد شجاع امشب به خانه نزد عزیزانشان نخواهند رفت، و هيچ توجيهی برای اين امر وجود ندارد.»

ماجرا از اين قرار است که مرد مسلحی، روز شنبه ۲۹ آذر (۲۰ دسامبر) به دو مامور پلیس نیویورک، که در خودروی پلیس نشسته بودند، شلیک کرد و آنها را به قتل رساند. کمیسر پلیس نيويورک گفت فرد مسلح پس از قتل دو پلیس‌، با شلیک به خود در یک ایستگاه مترو در محله بروکلین، خودکشی کرد.

انگیزه حمله به «ونجیان لیو» و «رافائل راموس»، دو افسر پلیسی که به قتل رسیده‌اند، هنوز روشن نیست. برخی منابع خبری گفته‌اند که او پیش از حمله، پیامی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بوده که احتمالا منظورش تهدید پلیس بوده است.

به گفته ویلیام براتون، کمیسر پلیس، شخصی که به پلیس‌ها حمله کرده، اسماعیل برینسلی ۲۸ ساله است. او یک روز پیش از به قتل رساندن پلیس‌ها در نیویورک، در شهر بالتیمور ایالت مریلند به یک زن شلیک کرده بود.

بیل د بلاسیو، شهردار نیویورک، و مقامات پلیس از شهروندان خواسته‌اند که اگر تهدیدی علیه نیروهای پلیس در شبکه‌های اجتماعی دیدند، پلیس را آگاه کنند.

شهردار نیویورک قتل این دو پلیس را عملی نفرت انگیز توصیف کرد و اریک هولدر، دادستان کل ایالات متحده نیز این قتل را یک وحشیگری غیرقابل توصیف دانست.

همچنين سخنگوی دولت گفت که باراک اوباما در جریان این تیراندازی قرار گرفته است و مقامات کاخ سفید نیز اوضاع را تحت نظر دارند.

کشته شدن این دو افسر پلیس، نخستین قتل ماموران پلیس نیویورک بر اثر شلیک گلوله طی سه سال گذشته است. مرگ این دو پلیس پس از هفته‌ها اعتراض دنباله‌دار در نیویورک و دیگر شهرها نسبت به تبرئه دو پلیس سفید پوست، که در پرونده‌هایی جداگانه درگیر قتل دو متهم سیاه پوست بودند، اتفاق افتاد.

ریف الشارپتون، یکی از فعالان حقوق بشر در نیویورک که خانواده‌های اریک گارنر و مایکل براون، دو سیاهپوستی که در جریان بازداشت پلیس کشته شده‌اند را حمایت می‌کند، گفت که از قتل این پلیس‌ها خشمگین است.

او گفت، «هر گونه استفاده از نام اریک گارنر و مایکل براون در ارتباط با هر نوع خشونت علیه پلیس‌، سد راه پیگیری عدالت در این دو پرونده و سزاوار سرزنش است.»

XS
SM
MD
LG