لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۲

پنجمین روز اعتراضات خیابانی به حکم هیات منصفه ایالت نیویورک


تحصن مردم در نیویورک، در اعتراض به رأی هیات منصفه ایالتی بر برائت پلیس سفیدپوستی که موجب مرگ یک مرد سیاه‌پوست شد – ۱۵ آذر ۱۳۹۳
تحصن مردم در نیویورک، در اعتراض به رأی هیات منصفه ایالتی بر برائت پلیس سفیدپوستی که موجب مرگ یک مرد سیاه‌پوست شد – ۱۵ آذر ۱۳۹۳

تظاهرات معترضان به حکم هیات منصفه ایالت نیویورک مبنی بر برائت یک مامور پلیس سفیدپوست در ارتباط با پرونده مرگ یک مرد سیاهپوست، برای پنجمین روز متوالی در چند شهر بزرگ ایالات متحده آمریکا ادامه یافت.

به گزارش خبرگزاری رویترز شهر نیویورک روز یکشنبه و برای پنجمین روز متوالی، شاهد تظاهرات مخالفان علیه حکم تبرئه آن مامور پلیس بود.

تظاهرکنندگان هم‌اینک دامنه اعتراضات خود را به مراکز خرید و فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشانده‌اند، که در آستانه سال نو مسیحی مملو از خریداران است.

هزاران تن از ساکنان شهر واشنگتن پایتخت آمریکا، نیز شامگاه شنبه، که یکی از پرازدحام‌ترین شب‌های خرید سال نو است، در خیابان‌ها و مراکز خرید دست به تظاهرات مسالمت آمیز زدند.

شماری از تظاهرکنندگان حتی به داخل فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای رفته و به نشانه اعتراض روی زمین دراز کشیدند. آنها همچون دیگر معترضان در شهرهای دیگر آمریکا، به حکم هیات منصفه ایالت نیویورک معترض بودند، که روز چهارشنبه رای به برائت پلیس سفیدپوستی داد که در جریان دستگیری یک مرد سیاهپوست عامل مرگ او معرفی شده بود، که پیاپی می‌گفت «نمی‌توانم نفس بکشم.»

تظاهرات روز پنجشنبه منجر به دستگیری صدها تن از معترضان شد، اما تظاهرات شنبه شب با آرامش همراه بود. شهرهای دیترویت، هیوستون، شیکاگو، سیاتل، نیویورک و لس آنجلس، از جمله شهرهایی بودند که تظاهرات گسترده معترضان در آنها برگزار شد.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به این رویدادها در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی خطاب به جوانان گفت «زمانی که شما با مسائلی ریشه‌ای مثل موضوع نژادی یا تعصب درگیر می‌شوید، باید هوشیار باشید؛ اما باید بپذیرید حل آن نیازمند زمان و ثبات قدم است.»

پلیس برکلی کالیفرنیا می‌گوید در جریان اعتراضات شنبه شب، ۱۳ نفر دستگیر شدند.

XS
SM
MD
LG