لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

زمزمه‌ حضور مارکو روبیو در رقابت‌ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بالا گرفت


با نزديک شدن به پايان دوران رياست جمهوری باراک اوباما، يکی ديگر از جمهوريخواهانی که گفته می‌شود خود را برای شرکت در انتخابات ۲۰۱۶ آماده می‌کند، مارکو روبيو است؛ سناتور ۴۳ ساله کوبايی تباری که با متحول کردن اهداف سنتی حزب جمهوريخواه در پی کسب آرای طبقه متوسط آمريکا است.

اين سناتور جوان با اينکه بخش زيادی از موفقيت سياسی خود را مديون حمايت‌های تی پارتی است، از پشتيبانی عناصر محافظه‌کارتر و ميلياردرهايی چون چارلز و ديويد کوک مالکان شرکت صنايع نفتی کوک، بزرگترين شرکت خصوصی آمريکا نيز بی بهره نبوده است.

تحليلگران سياسی می‌گويند، تنها برگ برندۀ او شايد مواضعش در مورد انجام اصلاحات در ساختار قوانين مهاجرتی آمريکا و پيشينه خوبی باشد که از سال ۲۰۱۳ به خاطر همکاری با دموکرات‌های سنا به منظور تصويب اين لايحه در کارنامه‌اش دارد.

روبيو می‌گويد که اصلاحات در ساختار قوانين مهاجرتی آمريکا مو به مو بايد اجرا شود و در صورت نامزدی می‌تواند حمايت‌های مالی مردم و نیز سیاسی ديپلمات‌های سرشناس آمريکا را جلب کند. گفته می‌شود روبيو تا کنون توانسته نظر برخی سرمايه‌داران را که می‌گويند با سرمايه گذاری‌های کلان می‌خواهند نهايت تلاش خود را برای پيروزی جمهوريخواهان در انتخابات ۲۰۱۶ به عمل بياورند، جلب کرده است.

او گه گاه با ارجاع به ريشه خانوادگی خود و اينکه فرزند يک خانواده مهاجر کوبايی است و اکثر دوران کودکی خود را در محله‌های کارگری ايالت ميامی گذرانده، در تلاش برای جلب حمايت طبقۀ کارگری و متوسط آمريکاست.

خانواده او نيز همچون مهاجران ديگر در سال ۱۹۵۶ به دنبال زندگی بهتر به آمريکا مهاجرت کرده‌اند، پدر او در يک مشروب فروشی کار می‌کرده و مادرش خدمتکار بوده است.

مارکو روبيو که فارغ التحصيل رشته حقوق از دانشگاه ميامی است، مدعيست هنوز قسط وام دانشگاهش تمام نشده، و نطق تلویزیونی سال ۲۰۱۳ او در انتقاد از سخنرانی سالانه رئیس جمهوری، که در میانه آن به طرز مضحکی دستش را دراز کرد و یک بطری آب را از زير تريبون برداشت، تا مدت ها دستمايۀ شوخی و خنده بود.

تا کنون از حزب جمهوریخواه، سناتور تد کروز و سناتور رند پاول برای حضور در رقابت های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ اعلام آمادگی کرده اند.

XS
SM
MD
LG