لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۱

احضار سفير سوريه به وزارت امور خارجه آمريکا


احضار سفير سوريه به وزارت امور خارجه آمريکا
احضار سفير سوريه به وزارت امور خارجه آمريکا

خبرگزاری ها روز يکشنبه از احضار سفير سوريه در واشنگتن به وزارت امور خارجه آمريکا خبر دادند.

عماد مصطفی پس از آن به وزارت امور خارجه آمريکا احضار شد که برخی گزارش ها اعلام کردند شماری از کارمندان سفارت سوريه در واشنگتن از شرکت کنندگان در تظاهرات اعتراضی عليه حکومت سوريه در آمريکا فيلمبرداری کرده اند.

وزارت امور خارجه آمريکا طی بيانيه ای اعلام کرده است: «عماد مصطفی برای ملاقات با مقام های ارشد اين وزارتخانه و توضيح درباره نگرانی های مسئولان آمريکايی از عملکرد برخی کارمندان ويژه سفارت سوريه در واشنگتن احضار شده است.»

طبق بيانيه اخير، عماد مصطفی روز چهارشنبه با اريک بازول، دستيار وزارت امور خارجه آمريکا، در امور امنيت سياسی ملاقات کرده است.

احضار سفير سوريه در واشنگتن به وزارت خارجه آمريکا، در حالی رخ می دهد که تنش ها ميان دمشق و واشنگتن بر سر رفتار سرکوبگرانه دولت سوريه با مخالفانی که ماه ها است برای سرنگونی دولت بشاراسد، ریيس جمهوری سوريه تلاش می کنند، بالا گرفته است.

به گفته وزارت امور خارجه آمريکا گزارش تحقيقاتی حاکی است که «دولت سوريه به دنبال اقدام های تلافی جويانه عليه خانواده های سوری بوده است که اعضايشان در آمريکا، در تظاهرات شرکت کردند.»

مقام های آمريکايی تاکيد کردند که هرگونه اقدام دولت های خارجی برای ارعاب مردم معترض در داخل آمريکا را که از حق آزادی بيان برخوردارند، جدی می گيرند.

پيشتر ديدار سفير آمريکا در دمشق از شهر حما انتقاد تند دولت سوريه را برانگيخته بود و به دنبال آن آمريکا نارضايتی خود را از عملکرد دمشق ابراز کرده بود.

رابرت فورد، سفير آمريکا در سوريه، روز جمعه پس از ديدار با چندين تظاهرات کننده در حما به دمشق بازگشت. يک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت مقام های سوری، از قبل درباره اين ديدار مطلع شده بودند و آنگونه که مقام های سوری گفتند اين ديدار ناگهانی نبود.

دمشق ديدار آقای فورد از حما را تحريک کننده خشونت ها ناميد و آن را دخالت در امور داخلی سوريه توصيف کرد.

XS
SM
MD
LG