لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۸

مخالفان سرشناس سوريه ديالوگ پيشنهادی دولت را تحريم کردند


مخالفان سرشناس سوريه ديالوگ پيشنهادی دولت را تحريم کردند
مخالفان سرشناس سوريه ديالوگ پيشنهادی دولت را تحريم کردند

فاروق الشرع معاون رياست جمهوری سوريه در واکنش به اعتراض های چند ماهه عليه حکمرانی مستبدانه بشار الاسد ریيس جمهوری آن کشور، روز يکشنبه، با پيشنهاد گذار به دمکراسی، کنفرانس ديالوگ ملی برای اصلاحات سياسی در سوريه را گشود.

فاروق الشرع گفت اميدواراست اين کنفرانس دو روزه که در دمشق برگزار می شود بتواند به تحقق آنچه که وی انتقال سوريه به يک کشور دمکراتيک کثرت گرا با مردمی برخوردار از حقوقی مساوی توصيف کرد، کمک کند.

آقای اسد ماه گذشته تشکيل چنين کنفرانسی را به نشانه حسن نيت در مقابل اپوزيسيونی پيشنهاد کرده بود که از ماه مارس تا کنون ضمن برگزاری بی وقفه تظاهرات اعتراضی گسترده، خواستار پايان دادن به چهار دهه حکمرانی خانوادگی اوست.

بعضی از مخالفان و روشنفکران به مذاکرات جلسه يکشنبه کنفرانس ملحق شدند، اما بیشتر ناراضيان سرشناس سوری به نشانه اعتراض به سرکوبگری های دولت آقای اسد عليه شورش مخالفان، اين کنفرانس را تحريم کرده اند.

آقای الشرع اذعان کرد که دولت اگر به گفته او با ريخته شدن خون غي رنظاميان و ماموران امنيتی مواجه نشده بود دليلی برای به راه انداختن اين کنفرانس نمی ديد که در سطحی عالی برگزار شده است و تلويزيون سراسری مذاکرات آن پخش می کند.

گروه های طرفدار حقوق بشر می گويند نيروهای امنيتی سوريه دست کم ۱۶۰۰ غيرنظامی را در جريان سرکوب ها کشته اند، اما دولت خشونت ها را به تروريست ها و اسلاميونی نسبت می دهد که به گفته سخنگويان دولتی صدها پرسنل امنيتی را به قتل رسانده اند.

سوريه در عين حال سفيران آمريکا و فرانسه در دمشق را به تضعيف ثبات در سوريه متهم کرده است. وزارت امورخارجه سوريه روز یکشنبه گفت سفيران هر دو کشور را برای اعتراض به ديداری که روزهای پنجشنبه و جمعه از حما، شهری که پايگاه مخالفان است، احضار کرده است. سفيران آمريکا و فرانسه برای ابراز هم بستگی با سکنه ای به حما رفته بودند که با وجود مواجه شدن با حمله نيروهای دولتی، برخی از بزرگترين تظاهرات اعتراضی عليه حکمرانی آقای اسد را ترتيب داده اند.

XS
SM
MD
LG