لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۲

بيانيه دفتر رسانه ای کاخ سفيد درباره ديدار پرزيدنت اوباما با وزير امورخارجه روسيه


بيانيه دفتر رسانه ای کاخ سفيد درباره ديدار پرزيدنت اوباما با وزير امورخارجه روسيه
بيانيه دفتر رسانه ای کاخ سفيد درباره ديدار پرزيدنت اوباما با وزير امورخارجه روسيه

پرزيدنت اوباما در ديدار روز چهارشنبه خود با وزير امور خارجه روسيه روابط دوجانبه ميان واشنگتن و مسکو و نيز مسايل بين المللی را مورد بررسی قرار داد.

رييس جمهوری آمريکا از سرگی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه، به خاطرتلاش هايش درتکميل موافقت نامه دو جانبه پيرامون آزادی رواديد و نيز موافقت نامه جديد فرزندخواندگی سپاسگزاری کرد. اين موافقت نامه ها بر زندگی بسياری از مردم روسيه و آمريکا تاثيرگذارند.

پرزيدنت اوباما حمايت خود را ازتلاش های ميانجيگرانه روسيه درزمينه يافتن راه حل سياسی درليبی ابراز داشت و تاکيد کرد آمريکا آماده است از گفتگوها درباره ليبی که به گذار دموکراتيک و کناره گيری قذافی منجر شود پشتيبانی کند.

دو طرف درباره نياز به ادامه گفتگوها درباره گذار مسالمت آميز سودان و سودان جنوبی گفتگو کردند.

همچنين، چالش های مربوط به قصور ايران در انجام تعهداتش درارتباط با برنامه هسته ای، نقش جامعه بين المللی در پيشگيری از خشونت های بيشتر با اعمال فشار بر سوريه و يمن برای ايجاد تغييرات سياسی، و گام بعدی در روند صلح خاورميانه در آستانه ديدار اين هفته گروه چهار مورد بحث طرفين قرار گرفت.

پرزيدنت اوباما از آقای لاوروف به خاطر تلاش هايش درمورد قره باغ عليا تقدير کرد و بر تعهد آمريکا نسبت به ايجاد چارچوب توافق تاکيد کرد.

پرزيدنت اوباما و وزير خارجه روسيه درباره فرصت های همکاری درزمينه دفاع موشکی اروپا، گفتگو کردند. پرزيدنت اوباما حمايت کامل خودرا از تلاش ها ی روسيه دربرپائی نشست امسال سازمان تجارت جهانی اعلام و بر ضرورت عادی سازی مناسبات دائمی بازرگانی با روسيه تاکيد کرد.

و در نهايت پرزيدنت اوباما و وزير خارجه روسيه موضوعهای مربوط به دموکراسی و حقوق بشر و ازجمله ماجرای اندوه بار مرگ سرگی ماگنيتسکی، حقوق دان روسی، را مورد گفتگو قرار دادند.

XS
SM
MD
LG