لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۹

تاثير سقوط حکومت بشار اسد بر جنبش دموکراسی خواهی مردم ايران


تاثير سقوط حکومت بشار اسد بر جنبش دموکراسی خواهی مردم ايران
تاثير سقوط حکومت بشار اسد بر جنبش دموکراسی خواهی مردم ايران

گسترش تظاهرات ضد اسد در سراسر سوريه و گفتگوهای وزير امورخارجه روسيه درواشنگتن درباره ايران از موضوع هايی است که در روزنامه های آمريکا مورد بررسی قرار گرفته است .

وال استريت جورنال به بحران جاری سوريه پرداخته و می نويسد آمريکا بر اين باور است که سقوط رژيم اسد تعادل قوا درمنطقه خاورميانه را بکلی به هم می زند. به نوشته اين روزنامه، اسد درجهان عرب نزديک ترين دوست تهران درسالهای اخير بوده و به حکومت ايران درانتقال سلاح به حزب اله لبنان وحماس درغزه کمک کرده است. مقامهای آمريکايی برآنند که روی کارآمدن يک حکومت طرفدارغرب در سوريه بارديگر جنبش مخالفان حکومت ايران را فعال می کند جنبشی که در سال ۱۳۸۸ بيرحمانه از سوی رژيم سرکوب شد.

واشنگتن پست ازگسترش موج اعتراض های مخالفان حکومت بشار اسد به تقريبا سراسر سوريه خبر داده و نوشته است علاوه بر درعا، شهرها ی دمشق، حمص، حسکه، قاميشلی، بوکمال، و دير الزور صحنه تظاهرات روز جمعه مردم کشور بوده است و از قول ابوعدنان، فعال سياسی سوری، می نويسد رژيم که به گفته هيلاری کلينتون مشروعيتش را از دست داده است، ديگر چيزی برای از دست دادن در صحنه بين المللی ندارد و بنا براين ممکن است برای سرکوب تظاهرات به خشونتی هرچه بيشتر توسل جويد.

واشنگتن تايمز به ديدار سرگی لاوروف، وزير خارجه روسيه، از کاخ سفيد و گفتگوی وی با پرزيدنت اوباما درباره طيف گسترده ای از موضوع ها پرداخته و می نويسد در اين گفتگوها موضوع برنامه هسته ای ايران و نيز بحران سياسی ليبی مورد بررسی قرار گرفت. به نوشته اين روزنامه خانم کلينتون دراين ديدار با اشاره به برنامه سپر دفاع موشکی اروپا به آقای لاوروف گفته است اين سپرعلاوه بر شهروندان کشورهای عضو ناتو، مردم روسيه را نيز درمقابل تهديد حمله موشکی ايران مورد محافظت قرار خواهد داد.

XS
SM
MD
LG