لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

همکاری های دوجانبه آمريکا و روسيه گسترش می يابد


همکاری های دوجانبه آمريکا و روسيه گسترش می يابد
همکاری های دوجانبه آمريکا و روسيه گسترش می يابد

روز چهارشنبه بيست و سوم فوريه در ساختمان آرشيو دولتی مسکو نمايشگاهی با همکاری ايالات متحده و روسيه افتتاح شد.

در اين نمايشگاه تنديسی از يکی از تزارهای روسيه که در حال فشردن دست آبراهام لينکلن، رييس جمهوری آمريکا است، به چشم ميخورد.

گفته ميشود اين تلاش و همکاری دو جانبه به منظور تحکيم روابط دو کشور صورت گرفته است.

تنديس آلکساندر دوم تزار روسيه و آبراهام لينکلن اکنون در موزه ای در مسکو به نمايش گذاشته شده است. اين دو رهبر روسی و آمريکايی دارای وجوه اشتراک زيادی هستند. از جمله آنکه هر دوی آنها مورد سوء قصد قرار گرفته و به قتل رسيدند و هر کدام از آنها نيز برای آزادی مردم خود تلاش های زيادی انجام دادند.

جان بريل، سفير آمريکا در روسيه، که در روز افتتاح اين نمايشگاه حضور داشته است می گويد: «همه ما سالهای دوران جنگ سرد را بخوبی بياد داريم. شايد گاهی به اشتباه تصور کنيم که اختلافات ايدئولوژيکی ميان روسيه و آمريکا شاخص روابط دو کشور بوده اما اينگونه نيست. در دو قرن اخير مصلحت گرايی و دوستی اساس روابط روسيه و آمريکا را تشکيل داده است.»

برپايی نمايشگاه با ۱۵۰ اُمين سالگرد فرمان آلکساندر دوم برای آزادی رعايای روسيه مقارن شده است. اين نمايشگاه بيش از ۲۰۰ اثر تاريخی از جمله وسائل شخصی لباس عکس و به ويژه وسائل تحرير اين دو رهبر را به نمايش گذاشته است.

آلکساندر دوم و آبراهام لينکلن برای هميشه صحنه سياسی کشورهای روسيه و آمريکا را تغيير دادند. آلکساندر دوم تزار روسيه با صدور اعلاميه آزادی رعيت ها در سال ۱۸۶۱ بيش از ۲۳ ميليون دهقان تهيدست را از زير بار بردگی رها کرد. لينکلن هم در آمريکا و با اعلام الغای بردگی در سال ۱۸۶۳ حدود ۴ ميليون سياه پوست را از بردگی نجات داد.

مايکل بيشوپ، مدير نمايشگاه در مسکو، می گويد: «در دوران جنگ داخلی آمريکا روسيه برهبری آلکساندر دوم از تلاش های آمريکا بسيار حمايت کرد. اين حمايتها در پيروزی مردم ما و اعلام استقلال آمريکا نقش مهمی ايفا کرد و ما از روسيه سپاسگزاريم.»

برپايی اين نمايشگاه نمادی است از تلاشهای فرهنگی و سياسی آمريکا به منظور آغاز سر فصلی تازه در روابط دو کشوری که در دوران جنگ سرد با يکديگر خصومت داشتند. قرار است در اين راستا و در ماه های آينده يک گروه رقص آمريکايی به مسکو سفر کند و چندين رقابت ورزشی دوستانه نيز ميان دو کشور برگزار بشود.

اُولا تيلاندر گودِنهايم، تاريخ شناس مسائل هنری، می گويد: «آبراهام لينکُلن و آلکساندر دوم وجوه اشتراک زيادی داشتند؛ شايد اين موضوع برای اوباما و مِدودف هم آموزنده باشد. اگر رهبران کشورها با هم دوست باشند و روابط فردی خود را حفظ کنند دچار مشکل نخواهند شد.»

دولت آمريکا برهبری پرزيدنت اوباما متعهد شده که روابط دو کشور را که طی سالهای رياست جمهوری جرج بوش و نخست وزيری ولادمير پوتين به سردی گرائيده بود، بهبود بخشد. به نظر ميرسد روابط روسيه و آمريکا پس از امضای معاهده استارت جديد که به منظور کاهش زرادخانه های هسته ای دو کشور تدوين شده و از اين ماه به مرحله اجرا در آمده، گرمتر شده است.

XS
SM
MD
LG