لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

آمريکا حمله تروريستی به شيعيان پاکستان در شهر کويته را شديداً محکوم کرد


وزارت امور خارجه آمريکا با صدور بيانيه ای ضمن ابراز تأسف عميق نسبت به مرگ شهروندان پاکستان در حمله تروريستی روز جمعه در شهر کويته پاکستان، اين حمله را قوياً محکوم ساخته است.

وزارت امور خارجه آمريکا در اين بيانيه می گويد «هدف قرار دادن مردم بی گناه در ماه مبارک رمضان، بويژه در مقطعی که کشور در شرايط بسيار دشواری قرار دارد و به سختی تلاش می کند تا خود را از مصائب ناشی از سيل خانمان برانداز اخير برهاند، اقدامی به واقع سزاوار سرزنش است.»

ايالات متحده آمريکا در اين مقطع نيز، در راستای همکاریها و مناسبات رو به تعميق دو کشور، به کمکها و همکاری نزديک خود با دولت پاکستان در جهت بازسازی و بهبود اين کشور ادامه خواهد داد.

بيانيه وزارت امور خارجه آمريکا می افزايد که «ما در اين شرايط سخت و دشوار دوشادوش و در کنار مردم پاکستان خواهيم ايستاد.»

مقامهای پاکستانی می گويند انفجار انتحاری روز جمعه در شهر کويته، مرکز استان بلوچستان، در جنوب غربی آن کشور تا کنون ۵۳ کشته و ۱۶۰ مجروح بر جای گذاشته است. این دومین حمله مرگبار به شیعیان منطقه ظرف هفته گذشته است.

مقامهای پاکستانی می گويند، برخی از ساکنان شيعه شهر کويته، که در آن شيعيان در اقليت قرار دارند، در اعتراض به حمله انتحاری روز جمعه اقدام به شليک تيرهای هوايی کرده و در کنار اتومبيلها و فروشگاهها آتش روشن کردند.

قاری حسين محسود، فرمانده طالبان پاکستان، روز جمعه ضمن پذيرفتن مسؤليت حمله روز جمعه به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفت، شيعيان نيز همچون نيروهای آمريکايی و نيروهای دولتی پاکستان جزو اهداف مبارزاتی آنها هستند.

انفجار انتحاری روز جمعه زمانی رخ داد که شيعيان کويته به مناسبت روز قدس و به نشانه همبستگی با فلسطينيان در حال راهپيمايی بودند. برخی از مجروحان با وسيله نقليه خصوصی راه پیمایان، به بيمارستان انتقال يافتند، و اجساد قربانيان در سطح خيابانها پراکنده بودند. ساعاتی پيش از اين واقعه، در حمله انتحاری ديگری در يک مسجد متعلق به اقليت جماعت احمدی در شهر مردان در شمال غرب پاکستان نيز، يک نفر کشته و چندين نفر مجروح شدند.

مقامهای پاکستانی بارها اعلام کرده اند قادر به حفظ امنيت اجتماعاتی که در فضای باز برپا می شوند، نيستند. رحمان ملک، وزير کشور پاکستان روز پنجشنبه از شيعيان خواست مراسم مذهبی خود را در اماکن دربسته برگزار کنند.

ملک اقبال، رييس پليس استان بلوچستان می گويد، پيش از برگزاری مراسم روز قدس، در پی دريافت گزارشهايی در مورد احتمال بروز حملات تروريستی در روز جمعه، مسؤلان به سازماندهندگان هشدار داده بودند مراسم خود را در فضای بسته و در داخل يک حوزه استحفاظی، برگزار کنند.

حمله روز جمعه، دومين حمله به شيعيان پاکستان ظرف يک هفته گذشته بود. شيعيان حدود ۲۰ درصد از جمعيت پاکستان را تشکيل می دهند.

دولت پاکستان در حال حاضر از يکسو با نيروهای در حال تکثير طالبان در داخل کشور دست به گريبان است و از سوی ديگر تحت فشار شديد آمريکا قرار دارد تا به نحوی از حملات مرزی شبه نظاميان افغان وابسته به طالبان، عليه سربازان ناتو و نيروهای آمريکايی مستقر در خاک افغانستان، جلوگيری کند.

XS
SM
MD
LG