لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۰

در بمب گذاری انتحاری در پاکستان ۵۳ تن کشته شدند


در بمب گذاری انتحاری در پاکستان ۵۳ تن کشته شدند
در بمب گذاری انتحاری در پاکستان ۵۳ تن کشته شدند

مقامات پاکستان می گویند در یک بمب گذاری انتحاری در شهر کویته، دست کم ۵۳ تن کشته شده اند.

بمب گذار مواد منفجره را روز جمعه در مراسمی که شیعیان برای ابراز همبستگی با مردم فلسطین برپا کرده بودند منفجر کرد. در این حادثه که دومین حمله به شیعیان در این هفته بود، بیش از ۱۶۰ نفر نیز مجروح شدند.

مقامات می گویند برخی از مردم که از حمله خشمگین شده بودند تیرهای هوایی شلیک کردند و خودروهای نزدیک را آتش زدند.

دو روز پیشتر، سه انفجار در مراسم مذهبی شیعیان در شهر لاهور ۳۵ تن را کشت. طالبان پاکستان مسئولیت هر دو حمله را برعهده گرفت.

مقامات دولت پاکستان توصیه کرده اند مراسم مذهبی در فضای باز تشکیل نشود، و پلیس در کویته گفت به سازمان دهندگان مراسم در مورد حملات تروریستی احتمالی هشدار داده بود.

در حادثه دیگری در روز جمعه، یک بمب گذار انتحاری خود را در یک مسجد متعلق به فرقه احمدی در شهر «مردان» در شمال غربی پاکستان منفجر کرد . گاردهای امنیتی از ورود مرد جلوگیری کرده بودند، بنا بر این او بمب را در خارج از مسجد منفجر کرد. در این حادثه یک رهگذر کشته و چندین نفر زخمی شدند.

پاکستان در دهه ۱۹۷۰، احمدی ها را یک اقلیت غیر مسلمان اعلام کرد و سپس آنها را از مسلمان نامیدن خود ممنوع ساخت. در ماه مه، ستیزه گران به دو مسجد احمدی در لاهور حمله کردند و تقریبا ۱۰۰ تن را کشتند.

شیعیان حدود ۲۰ درصد جمعیت پاکستان را تشکیل می دهند.

رهبران پاکستان حمله در کویته را محکوم کردند.

در خشونتی دیگر در روز جمعه، یک واحد گشت پلیس به یک بمب کنار جاده ای در شهر پیشاور برخورد کرد، یک پلیس را کشت و سه نفر دیگر را مجروح کرد.

در همین حال، در شمال غربی کشور، مقامات پاکستانی می گویند در یک حمله موشکی آمریکا در وزیرستان شمالی پنج تن کشته شدند.

XS
SM
MD
LG