لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۶

گزارش: واکنش ها به گفتگو های صلح خاورميانه ادامه دارد


گفتگو های صلح خاورميانه در واشنگتن و ادامه همزمان خشونت ها در خاورميانه واکنش های متفاوتی را در منطقه بر انگيخته است. واکنش هايی که نشان از بدبينی دارد.

همزمان با گفتگو های صلح خاورميانه در واشنگتن روز چهارشنبه حماس در کرانه غربی رود اردن به حمله ديگری عليه اسراييل دست زد که در آن دو اسراييلی کشته شدند. اين حمله به دنبال حمله روز سه شنبه صورت گرفت که در آن ۴ اسراييلی از جمله يک زن حامله کشته شده بودند.

قصان خطيب سخنگوی دولت خودگردان فلسطينی اين حملات را محکوم کرد و گفت خشونت سودی برای فلسظينيان ندارد.

اما فوزی برهوم، سخنگوی حماس، اعلام کرد رويارويی آنان با اسراييل به تمامی اشکال از جمله عمليات نظامی ادامه خواهد داشت.

دشمنی ديرينه اسراييل و فلسطينيان و حملات اخير حماس به شهروندان اسراييل بر مذاکرات صلح خاورميانه در واشنگتن سايه افکنده است و هم اکنون بدبينی به نتايج آن در منطقه حس می شود.

يکی از يهوديان مقيم اورشليم می گويد بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، به منظور بررسی برخی سياست های خارجی به واشنگتن رفته است و او فکر نمی کند نتيجه ای از گفتگو ها حاصل شود. وی می افزايد فلسطينيان و شهروندان اسراييل اين گفتگو ها را جدی نمی گيرند.

يکی از فلسطينيان مقيم رام الله نيز به اين مذاکرات بدبين است و می گويد گفتگو ها به نتيجه نخواهد رسيد زيرا ۴۰ سال است که اين گفتگو ها ادامه داشته و به نتيجه نرسيده است.

در همين حال محمود ظاهر از رهبران حماس بر ادامه مقاومت مسلحانه فلسطينيان تاکيد می گذارد.

نفتعلی بنت از مديران شورای يهودی نشين يشا نشست صلح واشنگتن را مسخره و آن را گفتگو با تروريست هايی می خواند که می خواهند يهوديان را از صفحه زمين پاک کنند.

فلسطينان مهاجر مقيم بيروت نيز به اين گفتگو ها اميد ندارند. يکی از آنان می گويد از آن جا که ايالات متحده از اسراييل حمايت می کند اين گفتگو ها بی اثر خواهد بود. مهاجر ديگری می افزايد فلسطينيان فقط بر مقاومت مسلحانه در لبنان و فلسطين حساب می کنند.

به رغم خشونت های اخير حماس و بدبينی در خاورميانه، جهان به اين گفتگو ها و صلح در خاورميانه چشم دوخته است.

XS
SM
MD
LG