لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

خروج نظامی آمريکا از عراق تقريباً تکميل شده است


خروج نظامی آمريکا از عراق تقريباً تکميل شده است
خروج نظامی آمريکا از عراق تقريباً تکميل شده است

عمليات نظامی ۸ ساله ايالات متحده در عراق به پايان رسيد و فرماندهان ارتش می گويند خروج از آن کشور تقريبا تکميل شده است. هم اکنون کمتر از ۴۰۰۰ سرباز آمريکايی در عراق هستند که تا چند روز ديگر کشور را ترک خواهند کرد.

کاروان ديگری از سربازان و خودروهای نظامی به کويت رسيده است. سفری که بسيار خسته کننده و خطرناک است.

يوهان رابينسون، سرباز ۲١ ساله ای که خروج از عراق برايش لحظه ای تاريخی است، می گويد: ما برای مردم و هم قطاران خودمان در مقابله با تروريسم، امنيت ايجاد کرديم.

ماه هاست که خروج نيروها و تجهيزات در جريان بوده ولی در روزهای اخير اين عمليات شتاب بيشتری گرفته است تا همانگونه که پرزيدنت اوباما تعهد کرده، سربازان برای کريسمس به خانواده های خود ملحق شوند.

يکی از ژنرال های مسئول خروج سربازان و تجهيزات، اين عمليات را با خروج نيروهای آمريکا از اروپا در جنگ جهانی دوم، مقايسه می کند.

ژنرال جاناتان آيوز می گويد: ما با ۴۰۰۰ خودرو، يک ميليون تن تجهيزات را منتقل کرده ايم. در جنگ جهانی دوم اين کار در ۳ ماه انجام شد ولی ما اين کار را در مدت کمتری انجام داديم.

بيشتر پايگاه های آمريکا در عراق تخليه و به مقام های عراقی منتقل شده اند.

کرت استوارت، يک افسر ارتش آمريکا که از ۲۰۰۳ تاکنون چندين بار به عراق اعزام شده است، می گويد: حس می کنم در شش هفت سال اخير بيشتر در اينجا بودم تا در آمريکا و اين لحظه ای تاريخی است که همه چيز به پايان می رسد و پايگاه ها بسته می شوند - احساس خوبی است.

يوهان رابينسون می گويد اعزام او به عراق مشکلات بسياری را برای خانواده اش به همراه آورد. او اميدوار است فداکاری سربازان آمريکايی موجب ايجاد امنيت بيشتر در جهان شده باشد و می افزايد: خون زيادی در اين کشور ريخته شده است. حالا که ما اينجا را ترک می کنيم می دانم که لازم نيست من يا دوستانم يا خانواده ام مجبور بشوند به اينجا بيايند - احساس خوبی است.

برای سربازانی که به آمريکا بازمی گردند و خانواده بيش از ۴۰۰۰ آمريکايی که در عراق جان دادند، خروج از عراق پايان فصلی از تاريخ است.

XS
SM
MD
LG